Koniec Abratańskiego w DSS i IDMSA. Prezes składa rezygnację

Koniec Abratańskiego w DSS i IDMSA. Prezes składa rezygnację

Fot. materiały prasowe

Rafał Abratański złożył rezygnację z funkcji prezesa Domu Maklerskiego IDMSA w upadłości układowej. Abratański zrezygnował także z funkcji prezesa Dolnośląskich Surowców Skalnych w upadłości likwidacyjnej oraz spółki zależnej DSS - Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych S.A. w upadłości likwidacyjnej, poinformowały spółki w komunikatach.

Zarząd IDM S.A. w upadłości układowej informuje, że w dniu 31 grudnia 2014 roku pan Rafał Abratański złożył rezygnację z pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu spółki z dniem 31 grudnia 2014 r. - czytamy w komunikacie DM IDMSA.

Podobne oświadczenia wydał syndyk masy upadłości Dolnośląskie Surowce Skalne S.A. i spółki Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych S.A. W oświadczeniu nie podano przyczyn złożonej rezygnacji.

DM IDMSA funkcjonuje na rynku od 1998 roku. W 2005 r. DM IDMSA, jako pierwsze w Polsce biuro maklerskie, przeprowadził własną ofertę publiczną akcji o wartości 18 mln zł i zadebiutował na warszawskiej giełdzie.

Spółkę zakładali dwaj menedżerowie: Rafał Abratański i Grzegorz Leszczyński. Aktywnie działali na rynku kapitałowym, kilka lat temu mieli w grupie dom maklerski, fundusze inwestycyjne, a nawet bank. Weszli też na rynek wierzytelności, inwestując w Electusa i rozważali kupno towarzystwa emerytalnego czy firmy ubezpieczeniowej.

Jednak przelicytowali - pogrążyły ich m.in. kłopoty sieci Bomi, budowlano-surowcowej spółki DSS czy Sky Club. A IDM SA, niegdyś wyceniany na giełdzie na 1,5 mld zł, zbankrutował.

Miało być polskie imperium finansowe, są długi. Historia upadku DM IDMSA

Pod koniec lipca bieżącego roku sąd postanowił o ogłoszeniu upadłości IDMSA z możliwością zawarcia układu. Z dniem 1 lipca 2014 r. zarząd GPW postanowił wykluczyć DM IDM, jako członka giełdy, z działalności na giełdzie oraz w alternatywnym systemie obrotu. Na początku czerwca 2014 r. KNF cofnęła zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej przez DM IDMSA.

W styczniu 2014 r. Rafał Abratański został powołany na stanowisko prezesa zarządu spółki Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS). Jednocześnie objął stanowisko prezesa zarządu Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych (KKSM) w ramach procesu unifikacji grupy DSS.

Czytaj także
Polecane galerie