wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kopalnie do zamknięcia? On chce je kupić

Kopalnie do zamknięcia? On chce je kupić

Fot. Selena

Jeden z najbogatszych Polaków chce kupić trzy z czterech zamykanych przez rząd kopalń. Krzysztof Domarecki, bo o nim mowa, jest w stanie nawet za nie zapłacić - dowiedział się Biztok.pl

- W związku z uruchomieniem programu naprawczego dla Kompani Węglowej S.A. firma Universal Energy Sp z o.o. informuje że z przeznaczonych do likwidacji kopalń jest gotowa przejąć trzy następujące: KWK Brzeszcze, KWK Sośnica-Makoszowy i KWK Bobrek Centrum w celu kontynuowania działalności górniczej - głosi komunikat prasowy spółki.

Universal Energy to mała spółka - zaledwie 500 tys. zł kapitału - z portfela Krzysztofa Domareckiego. To jeden z najbogatszych Polaków, którego majątek szacuje się na około 0,5 mld zł. Jego najważniejszym aktywem są akcje Seleny, jednego z większych w świecie producentów chemii budowlanej. Wartość pakietu akcji Domareckiego w tej spółce to 272 mln zł.

- To nie jest żart. My na prawdę chcemy kupić te kopalnie. To pomysł mój i Krzysztofa Domareckiego - mówi Biztok.pl Waldemar Mróz, prezes Universal Energy.

Jak mówi, kapitał jego spółki może zostać szybko podniesiony. Wszystko zależy jedynie od negocjacji i ustaleń z Kompanią Węglową. Do niej już w poniedziałek zostało skierowane pismo z propozycją rozmów na temat przejęcia trzech kopalń.

- Widzimy w nich potencjał. Nie chcę teraz nikogo wskazywać palcem i mówić, że źle zarządza kopalniami. My uważamy, że da się je wyprowadzić na prostą i na nich zarabiać - zdradza  Mróz.

Jak twierdzi, Universal Energy jest w stanie za kopalnie nawet zapłacić. Nie chce jedynie ich długu. Jak tłumaczy, ten należy do Kompanii Węglowej. Zaznacza, że na razie za wcześnie mówić o kwocie, bo to jest dopiero początek rozmów i "byłoby to niepoważne".

- Kopalnie muszą trafić w ręce prywatne. Wtedy skończą się ich kłopoty, będą działać, górnicy będą mieć pracę - mówi nam Mróz.

Jak dodaje, on sam wielokrotnie prowadził rozmowy ze stroną społeczną i zawsze udawało mu się dojść do porozumienia. Tak było na przykład w Katowickim Holdingu Węglowym, gdzie przez 12 lat pełnił funkcję wiceprezesa.

Założyciel Selena FM: pierwszy polski biznesmen z medalem za relacje z Chinami
Czytaj także
Polecane galerie