Kto zostanie nowym prezesem ZUS? Tylko jedna osoba zdała test

Kto zostanie nowym prezesem ZUS? Tylko jedna osoba zdała test

31-letnia Katarzyna Kalata jako jedyna pozytywnie zaliczyła we wtorek sprawdzian, który stanowił kolejny etap w konkursie na nowego prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - dowiedział się serwis wyborcza.biz. Przed nią jeszcze egzamin ustny, a później ostateczna decyzja premier Ewy Kopacz.

We wtorek przeprowadzony został pisemny test dla kandydatów na zwolnione przez Zbigniewa Derdziuka stanowisko szefa ZUS. Żeby wynik był pozytywny, trzeba było odpowiedzieć poprawnie przynajmniej na 65 procent pytań. Spośród pięciu kandydatów zaliczyła go tylko Katarzyna Kalata, 31-letnia prezes warszawskiej firmy Helpdesk Kadrowy, mogąca się pochwalić doktoratem na Uniwersytecie Warszawskim.

Kalata jest specjalistką z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych z 11-letnim doświadczeniem. Napisała ponad 200 artykułów i była współautorką dwóch książek.

Jeszcze we wtorek - jak donosi wyborcza.biz - Kalata przeszła test psychologiczny, potwierdzający jej umiejętności w zakresie zarządzania firmą. Za tydzień zaś czeka ją jeszcze kolejny etap konkursu - egzamin ustny. Później jej nominację może zatwierdzić premier Ewa Kopacz. Może, ale jeśli Kalata jej się nie spodoba, to równie dobrze cały konkurs szefowa rządu może powtórzyć.

Zgłaszać się do konkursu na szefa ZUS można było do 24 marca. Ostatecznie wszystkie wymogi formalne spełniło tylko pięć osób i to one pisały we wtorek sprawdzian.

Stanowisko szefa ZUS zwolniło się po tym, jak dotychczasowy prezes Zbigniew Derdziuk stwierdził, że wypełnił już swoją misję i z czystym sumieniem może odejść z firmy. Tymczasowo funkcję szefa Zakładu pełni Elżbieta Łopacińska, zaprawiona w bojach, wieloletnia pracowniczka ZUS.

Wokół ZUS narosło ostatnio sporo kontrowersji, m.in w związku z zatrzymaniem przez CBA pod koniec zeszłego roku 14 osób, w tym trzech pracujących w departamencie zarządzania systemami informatycznymi ZUS i byłego członka zarządu Zakładu. Zatrzymanie związane było ze śledztwem związanym ze zmową przy przetargu ZUS na zakup 3,3 tys. drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych.

Czytaj także
Polecane galerie