Kto zyskał, a kto stracił na zamieszaniu wokół Wiedźmina?

Kto zyskał, a kto stracił na zamieszaniu wokół Wiedźmina?

Dwaj najwięksi akcjonariusze spółki CD Projekt i zarazem założyciele firmy, w związku z ubiegłotygodniowym zamieszaniem wokół wyników sprzedaży trzeciej części "Wiedźmina", zyskali blisko 100 milionów złotych. Co do sposobu ogłoszenia tej informacji pojawiło się wiele kontrowersji. Spółka tłumaczy, że był to komunikat czysto marketingowy. Tymczasem sprawą zajęła się już Komisja Nadzoru Finansowego.

Aktualizacja 15:45

We wtorek 9 czerwca spółka CD Projekt podała dane o sprzedaży najnowszej części Wiedźmina. Takiego faktu nie odnotowano jednak w ESPI - systemie dedykowanym do przekazywania najważniejszych informacji ze spółek notowanych na giełdzie w Warszawie.

- Jesteśmy w kontakcie ze spółką - przyznaje w rozmowie z Biztok.pl Maciej Krzysztoszek z KNF. - Na razie nie można jednoznacznie stwierdzić, czy w tej konkretnej sprawie doszło do naruszenia przepisów prawa. W tego typu przypadkach należy ustalić, czy informacja miała charakter poufny czy nie.

- W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości za nienależyte wywiązywanie się z obowiązków informacyjnych, Komisja może na posiedzeniu podjąć decyzje o nałożeniu kary - dodaje Maciej Krzysztoszek. Najbliższe zaplanowane jest na 23 czerwca, ale jak podkreśla przedstawiciel KNF, jest zdecydowanie za wcześnie, by mówić o jakichkolwiek rozstrzygnięciach w tej sprawie.

CD Projekt zabrał głos w sprawie

Prosiliśmy spółkę o komentarz do całej sytuacji i wyjaśnienia, dlaczego do podania tak istotnej informacji nie został wykorzystany system ESPI. - Ubiegłotygodniowy komunikat był komunikatem czysto marketingowym, skierowanym głównie do naszych klientów czyli graczy, którzy kupili lub zastanawiają się nad kupnem Wiedźmina 3: Dziki Gon - czytamy w oświadczeniu skierowanym do Biztok.pl.

Spółka powołuje się na art. 56 ust. 3. ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych z dnia 29 lipca 2005 r., w którym jest mowa o tym, że „emitent nie może publikować informacji w ramach działań marketingowych dotyczących jego działalności”.

- Zdecydowaliśmy, że warto podziękować graczom za zaufanie i dotychczasową sprzedaż oraz jasno pokazać tym graczom, którzy jeszcze nie zdecydowali się na zakup, że Wiedźmin 3 jest nie tylko tytułem o najwyższej światowej jakości, ale też globalnym hitem sprzedażowym. Taka polityka jest stosowana przez wielu największych światowych producentów z naszej branży - tłumaczy CD Projekt.

Firma zwraca uwagę, że informacja była opublikowana jednocześnie we wszystkich globalnych kanałach medialnych z jakich spółka korzysta w ramach prowadzonej działalności marketingowej. Co więcej, "historycznie spółka wielokrotnie właśnie w ten sposób informowała rynek o wynikach bieżącej sprzedaży wcześniejszych części gry Wiedźmin wyrażonej w sztukach" - czytamy w oświadczeniu.

Co grozi za naruszenie przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi?

Kara może sięgnąć nawet 5 milionów złotych. Tyle właśnie "na czysto" zarobiła spółka w całym ubiegłym roku.

Roczne wyniki grupy CD Projekt (w tys. zł)

System ESPI ma zapewniać równy dostęp do danych wszystkim zainteresowanym. W tym przypadku m.in. posiadaczom akcji oraz potencjalnym inwestorom. Tymczasem jak pokazały wtorkowe notowania akcji, informacja spółki wywołała niemałe poruszenie.

Kurs około godziny 14.00 wystrzelił w górę z niewiele ponad 20 zł do 24,5 zł. To oznacza wzrost o blisko 20 procent. Część inwestorów może podnieść zarzut, że nie miała dostępu do tej informacji, w związku z czym nie miała szansy wykorzystać okazji do łatwego zarobku.

Notowania akcji CD Projekt w dniu ogłoszenia wyników sprzedaży "Wiedźmina"

Kto skorzystał na całym zamieszaniu?

Wartość rynkowa spółki CD Projekt wzrosła w ciągu chwili o 400 milionów złotych. Obecnie jest wyceniana na około 2,2 miliarda złotych.

Według danych zamieszczonych na stronie internetowej CD Projekt, największymi akcjonariuszami są Marcin Iwiński i Michał Kiciński - założyciele spółki. W ich rękach jest łącznie prawie 25 milionów akcji. Każdy z osobna w wyniku wtorkowego gwałtownego ruchu na akcjach zyskał około 50 milionów złotych.

Najwięksi akcjonariusze CD Projekt (wartość akcji w złotych)
akcjonariuszliczba akcjiwartość akcji według kursu z dnia 12 czerwca 2015
Marcin Iwiński 12 607 501 284 425 223
Michał Kiciński 12 281 616 277 073 257
Piotr Nielubowicz 5 985 197 135 026 044
Adam Kiciński 3 122 481 70 443 171
PKO TFI 9 000 000 203 040 000
Aviva OFE 4 940 000 111 446 400
Amplico PTE 5 003 719 112 883 901

źródło: Biztok.pl na podstawie danych CD Projekt

W poniedziałek 15 czerwca około godziny 14.00 jedna akcja była wyceniana na 23,2 zł. Inwestorzy, którzy w ubiegłym tygodniu nie załapali się na kupno papierów spółki, mogą już nie zarobić na inwestycji. Takie wnioski płyną po analizie najnowszego raportu Domu Maklerskiego BZ WBK, który rekomenduje sprzedaż akcji, wartych docelowo 23 zł. Według analityków kurs przesadnie zareagował na doniesienia o sprzedaży Wiedźmina 3, co stwarza okazję do realizacji zysku z inwestycji.

DM BZ WBK wskazuje, że sprzedaż gry może w tym roku wynieść 7,5 miliona sztuk. Przez pierwsze dwa tygodnie sprzedaży gracze kupili 4 miliony kopii.

Gra od momentu premiery utrzymuje się na najwyższych miejscach list sprzedaży, m.in. Steam, GOG.com czy Amazon. Według danych Sony, był to również najlepiej sprzedający się tytuł w PlayStation Network w maju. Gra CD Projektu od trzech tygodni plasuje się również na pierwszym miejscu listy bestsellerów w Wielkiej Brytanii według GfK.

wiedźmin
Czytaj także
Polecane galerie