Masowa ucieczka z Amazona? Zwolniła się... jedna osoba

Masowa ucieczka z Amazona? Zwolniła się... jedna osoba

Fot. Chris Watt/Scottish Government

1, słownie jedna osoba z kilku tysięcy pracowników rzuciła pracę we wrocławskim oddziale Amazona. To wystarczyło by media zaczęły mówić o "fali masowych rezygnacji”, a internauci pisać o Polakach wolących zasiłek zamiast pracy.

Jako pierwsza informacje o "fali odejść" pracowników magazynów Amazona podała "Gazeta Wrocławska". Za nią newsa o ucieczce od ciężkiej pracy na zasiłek cytowały inne media. Nikt nie podał jednak, ile dokładnie osób się zwolniło. Nikt nie zadzwonił też ani do wrocławskiego urzędu pracy, ani Amazona by informację zweryfikować. No prawie nikt...

- Z długiej rozmowy, ktoś wyrwał fragment mojej wypowiedzi i zrobiła się afera. Już tłumaczę. Mieliśmy jeden, losowy przypadek zwolnienia z Amazona w Bielanach Wrocławskich, o którym słyszeliśmy. Dokładnie jeden i tylko jeden - mówi Biztok.pl Beata Tymciów z Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu.

O kłopotach z ucieczkami pracowników z hal Amazonu nikt nie słyszał też w agencji pracy Manpower. Ta firma odpowiada za blisko 3 tys. sezonowych osób zatrudnionych na zlecenie Amerykanów we Wrocławiu i podobnych halach pod Poznaniem.

- Masowe rezygnacje? W żadnym z centrów firmy Amazon, dla której nieprzerwanie prowadzimy rekrutacje, nic takiego nie występuje. Cały czas natomiast szukamy do nich pracowników tymczasowych na okres świąteczny. Zainteresowanych pracą jest wielu, zatem informacja o niechęci do pracy w Amazonie to jakaś plotka - mówi Biztok.pl Małgorzata Sacewicz-Górska z agencji zatrudnienia Manpower. 

Amerykański koncern w swoich halach na Bielanach Wrocławskich zatrudnić na stałe chce 2,5 tys. osób. Przed sezonem, a ten właśnie się zaczyna, w jego magazynie pracować ma nawet trzy razy więcej ludzi. Firma rzeczywiście ma problemy ze znalezieniem pracowników, ale nie powinno to nikogo dziwić.

Według danych GUS z końca września tego roku - a więc jeszcze przed startem magazynów Amazona - bezrobocie w samym Wrocławiu wyniosło procentowo 4,8 proc., a zarejestrowanych w urzędzie pracy było nieco ponad 16 tys. osób. Hale amerykańskiego koncernu leżą jednak pod miastem, na terenie powiatu wrocławskiego utworzonego z okolicznych gmin. Tam stopa bezrobocia to 4,6 proc., a zarejestrowanych bezrobotnych jest 2,7 tys. osób.

- Proszę pamiętać, że w tej grupie są też osoby czekające na bliską emeryturę, matki czy niepełnosprawni – tłumaczy Beata Tymciów.

Amazon szuka więc pracowników dalej, poza Wrocławiem. W całym województwie jest w sumie 125 tys. zarejestrowanych bezrobotnych (10,9 proc.). Ci też od pracy nie uciekają.

- Każda prezentacja dla przyszłych pracowników zaczyna się od słów: "Dzień dobry, nazywamy się Amazon. Praca u nas to 10 godzin ciężkiego wysiłku fizycznego, cały czas na nogach, także w nocy” - mówi Biztok.pl Beata Tymciów. - I proszę mi wierzyć, że nawet po takiej "reklamie" żaden z bezrobotnych nie ucieka. Wszyscy nadal są zainteresowani pracą. Nie słyszałam też narzekań od osób zatrudnionych w tej firmie. - dodaje.

Jej zdaniem, rotacja w Amazonie będzie musiała nastąpić, bo przy takiej skali działania i jednak rynku pracy należącym do pracowników, trudno żeby nie nastąpiła. Będzie ona wynikać nie z tego, że ktoś ucieka na zasiłek, ale raczej znajduje lepszą pracę.  Jak tłumaczy Amerykanie do pracy przyjmują każdego kto chce pracować. Nie trzeba mieć doświadczenia, ani umiejętności. Wystarczą chęci.

- Często są to osoby pozostające dotąd na długotrwałym bezrobociu. Gdy na rynku pracy poczują się pewniej, naturalne że mogą szukać innej pracy - mówi urzędniczka.

Amazon to jeden z największych na świecie sklepów internetowych. W październiku w Polsce otworzył dwa centra logistyczne, które mają obsługiwać rynek europejski. Praca w magazynach odbywa się na 10,5 godzinnych dyżurach, w trakcie których jest jedna półgodzinna oraz dwie 15-minutowe przerwy. Amazon zapewnia też pakiet socjalny w postaci darmowego transportu do pracy oraz obiadu za złotówkę.

Wynagrodzenie dla pracowników fizycznych to 12,5 zł brutto za godzinę pracy we Wrocławiu i 13 zł brutto w Poznaniu. Miesięczne zarobki to więć ok. 1550 zł na rękę.

[VIDEO]http://get.wp.tv/i,get,mid,1600068,index.html{autoplay}[/VIDEO]

Kliknij i znajdź wymarzoną pracę! Codziennie nowe oferty. Sprawdź!
Czytaj także
Polecane galerie