McDonald's pod ścianą. Pracownicy chcą podwyżek, inwestorzy lepszych wyników

McDonald's pod ścianą. Pracownicy chcą podwyżek, inwestorzy lepszych wyników

Fot. Mike Mozart/Flickr.com (CC BY 2.0)

Pracownicy amerykańskiej sieci McDonald's domagają się wyższych pensji, podczas gdy akcjonariusze są niezadowoleni ze spadającej sprzedaży i oczekują poprawy wyników.

Ponad 1500 pracowników sieci protestowało w środę pod siedzibą firmy w Oak Brook w stanie Illinois. Nawet większe protesty mają się odbyć w czwartek rano czasu amerykańskiego, przed zgromadzeniem akcjonariuszy na ten dzień.

Pracownicy restauracji McDonald's domagają się podwyżek już od dwóch lat. Grupa pracowników, wspierana przez tradycyjne związki zawodowe, domaga się podniesienia podstawowego wynagrodzenia do 15 dolarów za godzinę z obecnego 8,55 dolarów. Aktualne federalne minimalne wynagrodzenie w Stanach Zjednoczonych wynosi 7,25 dolarów za godzinę, ale niektóre stany mają wyższą płacę minimalną.

McDonald's już wcześniej ogłosił, że zamierza podnieść wynagrodzenia do powyżej 9 dolarów za godzinę. Ekonomiści podkreślają, że amerykańskie firmy będą zmuszone podnosić wynagrodzenia, gdyż gospodarka wychodzi z kryzysu i trudniej będzie im utrzymać pracowników.

Z drugiej strony, McDonald's nie może pozwolić sobie na zbyt dużą rozrzutność. Klienci na amerykańskim rynku coraz częściej wybierają elegantsze fast-foody Shake Shack i Chipotle, co powoduje spadek sprzedaży giganta. Cena akcji spadła, wywołując niezadowolenie akcjonariuszy, którzy będą wylewać swoje frustracje na zarząd na dzisiejszym zgromadzeniu akcjonariuszy. Zebranie będzie zamknięte dla prasy.

Problemy z inwestorami i pracownikami to niejedyne zmartwienie amerykańskiego giganta jedzenia fast food.

 

mcdonald's
PAP
Czytaj także
Polecane galerie