Militaryzacja rosyjskich koncernów energetycznych. Dostaną infrastrukturę MON

Militaryzacja rosyjskich koncernów energetycznych. Dostaną infrastrukturę MON

Fot. RIA Novosti archive, image #895550/Mikhail Fomichev/CC-BY-SA 3.0

Rosyjskie koncerny energetyczne nie od dziś są traktowane jako przedłużenie polityki zagranicznej Kremla, ale do tej pory zachowywano przynajmniej pozory ich biznesowego charakteru. Planowane przekazanie przez resort obrony w ich ręce infrastruktury wojskowej oznacza jawną militaryzację rosyjskiego przemysłu energetycznego.

Jak pisze serwis Defence24.pl, przyduszony przez zachodnie sankcje Rosnieft naciska na przyśpieszenie rządowych planów stworzenia w regionie Murmańska koncentracji (tzw. klastra) firm z sektora naftowego. 

Rosyjski gigant naftowy spodziewa się z tego tytułu nie tylko zwolnień podatkowych, ale także uzyskania dostępu do rosyjskich obiektów wojskowych, dzięki którym mógłby znacznie łatwiej i taniej prowadzić poszukiwania i eksploatację złóż w zachodniej części rosyjskiej Arktyki.

Ciosem dla koncernu było niedawne przerwanie przez amerykański ExxonMobil współpracy przy wielkim projekcie poszukiwań złóż na Morzu Karskim.

Powolna agonia projektu ExxonMobilu i Rosnieftu. Osobista porażka Putina

Pod zarząd Rosnieftu miałaby przejść stocznia w Rosljakowie pod Murmańskiem w zamkniętej strukturze administracyjnej, gdzie remontowane są okręty podwodne rosyjskiej Floty Północnej. Na terenie stoczni koncern stworzyłby bazę dla poszukiwań ropy na morzach arktycznych.

Jak przypomina Defence24.pl, militaryzacja rosyjskich koncernów energetycznych trwa od dłuższego czasu. Już siedem lat temu otrzymały zgodę Dumy Państwowej na utworzenie zmilitaryzowanych struktur, które ochraniają infrastrukturę wydobywczą i przesyłową.

Wkrótce ich uprawnienia jeszcze wzrosną, ponieważ rosyjski MON pracuje nad ustawą o prywatnych firmach wojskowych, czego w 2012 zażyczył sobie Władimir Putin.

Przejęcie przez rosyjskie koncerny energetyczne istotnych elementów infrastruktury wojskowej Federacji Rosyjskiej umożliwi im znacznie obniżyć koszty prowadzenia projektów poszukiwawczych i eksploatacji złóż. To może zachęcić zachodnie koncerny do ściślejszej współpracy z nimi jak tylko sankcje zostaną uchylone.

Rosja musi ratować gigantów. Kroplówka dla Rosnieftu
Czytaj także
Polecane galerie