Mitsubishi zmuszało do niewolniczej pracy. Teraz przeprasza

Mitsubishi zmuszało do niewolniczej pracy. Teraz przeprasza

Wyjątkowe przeprosiny po 70 latach. Japoński koncern Mitsubishi osobiście skierował je wobec 94-letniego byłego jeńca II wojny światowej, Amerykanina Jamesa Murphyego. Jego oraz 900 innych osób koncern zmuszał do niewolniczej pracy w swoich kopalniach oraz zakładach produkcyjnych podczas działań zbrojnych w latach czterdziestych.

Media w Stanach Zjednoczonych podkreślają, że to bezprecedensowe przeprosiny japońskiej korporacji wobec jeszcze żyjącego amerykańskiego jeńca wojennego, który wraz z innymi pojmanymi żołnierzami wykorzystywany był do robót przymusowych. Ta wyjątkowa uroczystość odbyła się w centrum Szymona Wiesenthala w Los Angeles.

Hikaru Kimura, jeden z szefów Mitsubishi, za pomocą tłumacza poprosił o wybaczenie i wyraził skruchę za błędy popełnione w przeszłości wobec Jamesa Murphyego oraz 900 innych osób.

Murphy jest jednym z niewielu, który żyje do dziś. Podkreślił on, że przez ostatnie 70 lat czekał na takie wydarzenia. Przeprosiny nazwał szczerymi, a zarazem skromnymi i odkrywczymi.

Japoński rząd w powojennej historii dwukrotnie przepraszał amerykańskich jeńców za to, że zmuszał ich do przymusowych prac,wykonywanych często w niewyobrażalnie ciężkich warunkach.

mitsubishi, niewolnictwo, jeńcy wojenni
IAR
Czytaj także
Polecane galerie