Nadchodzi "piwny OPEC". Producenci Budweisera i Millera łączą siły

Nadchodzi "piwny OPEC". Producenci Budweisera i Millera łączą siły

Największy na świecie producent piwa Anheuser-Busch InBev chce się połączyć ze swoim głównym konkurentem, koncernem SABMiller. Jeśli do tego dojdzie, do nowo powstałego giganta będzie należało ponad 30 procent światowego rynku. - To będzie OPEC branży piwowarskiej - komentuje serwis Bloomberga.

OPEC to organizacja zrzeszająca producentów ropy naftowej z Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Należy do niej 41 procent światowego rynku tego surowca i to ona w ogromnej mierze wpływa na ceny paliw i skalę wydobycia ropy.

Teraz wygląda na to, że będzie miała odpowiednika na rynku piw. Do Anheuser-Busch należy dziś 20 procent światowego rynku (pierwsze miejsce na świecie), zaś do SABMiller - 10 procent (miejsce drugie). Oba koncerny miały w zeszłym roku łącznie niemal 70 miliardów dolarów przychodów, ponad trzy razy więcej niż trzeci na liście wielkich graczy Heineken.

Anheuser-Busch jest właścicielem między innymi takich marek, jak Budweiser, Stella Artois i Beck's. Z kolei do SABMillera należy główny konkurent Budweisera, piwo Miller. Oprócz tego: Grolsch, Foster's i Peroni. Dodatkowo SABMiller jest właścicielem stu procent akcji Kompanii Piwowarskiej, a zatem między innymi marek Lech i Tyskie.

Najprawdopodobniej zanim Anheuser-Busch dostanie zgodę na przejęcie, zostanie zmuszony przez urząd antymonopolowy do sprzedaży części swoich aktywów - ocenia Bloomberg.

Z kolei serwis ABC News zaznacza, że fuzja, w wyniku której powstanie piwny gigant, to tak naprawdę efekt słabości obu biorących w niej udział firm.

Amerykański rynek, gdzie skupiają ogromną część swoich biznesów, jest podgryzany przez małe browary, zajmujące się ważeniem tak zwanych piw rzemieślniczych. W USA zagarnęły one już 11 procent rynku.

Żeby się ratować, Anheuser-Busch zapowiada rozwój swojego biznesu w Afryce. To tam, a nie w Stanach, można dziś wypracować duże zyski ze sprzedaży złocistego trunku.

Zobacz też: Co pije Polak?

Czytaj także
Polecane galerie