Nikt nie wie ile złota mają Chińczycy. A ci celowo to ukrywają

Nikt nie wie ile złota mają Chińczycy. A ci celowo to ukrywają

Fot. sxc.hu

Choć są największym na świecie producentem i importerem złota, nikt nie wie dokładnie ile szlachetnego kruszcu jest w ich posiadaniu. Oficjalnie Ludowy Bank Chin ma 1054 tony złota. Jest to wielkość opublikowana w roku 2009 i nieaktualizowana przez kolejne 5 lat.

Jasne jest jednak to, że Chińczycy zwiększają zarówno rezerwy w złocie jak i produkcję. Od 2007 r. są niekwestionowanym liderem w produkcji złota. Według danych chińskiego ministerstwa gospodarki, w 2012 r. Chiny wydobyły 403 tony złota. W 2013 było to kilka ton więcej.

Jak donoszą media chińskie koncerny wykupują kopalnie na całym świecie. Czasem zdarza się, że Chińczycy zabierają działki złotonośne siłą. Tak dzieje się np. w Ghanie.

Jakie są główne waluty rezerw dewizowych świata?

Zdaniem serwisu internetowego independenttrader.pl wiele złota może trafiać do Chin przy wykorzystaniu wojska i funduszy hedgingowych. To zapewnia anonimowość. W kwietniu miało dojść do publikacji aktualnych danych o złocie w posiadaniu Chińczyków. Ale takiej liczby nie ujawniono.

Serwis GF24.pl ujawnił, że dzięki szybkiemu wzrostowi gospodarczemu, rośnie zamożność chińskiego społeczeństwa. W całym ubiegłym roku Chińczycy kupili 1066 ton sztabek i wyrobów ze złota. Daje im to pierwsze miejsce w świecie w tym względzie.

Dlaczego utajnianie zapasów złota Chinom się opłaca? Gdyby Ludowy Bank Chin przyznał, że zwiększa swoje rezerwy złota, wzrosłaby jego cena, a wyższe ceny zwiększyłyby koszt dalszego zwiększania rezerw.

W zeszłym roku analitycy Sprott Group tak komentowali sytuację z chińskim złotem.

Chińskie rezerwy złota są obecnie znacznie większe niż deklarowane 1054 tony. Biorąc pod uwagę, że cała krajowa produkcja złota pozostaje w Chinach, stale zwiększa się,  import przez Hong Kong (od 2010 r. osiągnął już w sumie 1051 ton), a także uwzględniając poziom rezerw dolarowych, wydaje się bardzo prawdopodobne, że duża część tego złota trafia do Ludowego Banku Chin. Nie powinno dziwić to, że chińskie władze starają się temu zaprzeczyć, ponieważ każde stwierdzenie, które sugerowałoby, że jest inaczej, może spowodować wzrost ceny złota. 

Zdaniem specjalistów Chińczycy mogą ujawnić ile mają złota w momencie gdy uznają, że zakupiły go wystarczająco dużo. A ile to dużo? Nikt nie jest w stanie zgadnąć - jedna z teorii zakłada, że Chińczycy zwiększają swoje rezerwy w tempie 10-20 ton miesięcznie. Od ostatniej aktualizacji mogły więc wzrosnąć nawet o 720 ton. Są jednak i tacy, którzy sugerują jednak, że ilość ta mogła zwiększyć się do 4000 ton.

Czytaj także
Polecane galerie