Niskie ceny ropy. OPEC rozważa zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia

Niskie ceny ropy. OPEC rozważa zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia

Fot. NWFblogs/Flickr, lic. CC BY-NC-ND 2.0

Minister ropy naftowej Nigerii Diezani Alison-Madueke, która obecnie pełni także funkcję przewodniczącej OPEC, zdradziła, że kartel rozważa zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia, jeśli ceny "czarnego złota" jeszcze bardziej spadną.

Jeśli ropa jeszcze stanieje, jest bardzo prawdopodobne, że będę musiała zwołać nadzwyczajne posiedzenie OPEC w ciągu najbliższych sześciu tygodni, czy coś koło tego – powiedziała Alison-Madueke "Financial Timesowi".

Najbliższe zaplanowane spotkanie członków kartelu ma się odbyć dopiero w czerwcu.

Podczas ostatniego posiedzenia OPEC, które odbyło się pod koniec listopada, kraje arabskie przeforsowały utrzymanie produkcji na dotychczasowym poziomie 30 mln baryłek dziennie pomimo gwałtownego spadku cen ropy na światowych rynkach. To wywołało jeszcze większą presję na przecenę tego surowca.

Jak zauważa serwis "Business Insider", Diezani Alison-Madueke wyraźnie wskazała na istniejący głęboki podział wśród członków kartelu co do jego polityki wydobycia. Arabia Saudyjska i kilka innych bogatych krajów z Zatoki Perskiej mają dość środków finansowych, by bez większych kłopotów przetrwać obecny zjazd cen, ale pozostałe kraje członkowskie boleśnie odczuwają gwałtowny spadek wpływów z handlu ropą.

Niemal wszystkie kraje OPEC, poza być może blokiem państw arabskich, znajdują się w bardzo niekomfortowej sytuacji – powiedziała przewodnicząca kartelu.

Wypowiedzi przedstawicieli Arabii Saudyjskiej z ostatnich miesięcy wskazują na to, że kraj ten jest dość mocno zdeterminowany, by wciąż grać na obniżkę cen ropy, dzięki czemu chce zwiększyć swoje udziały w światowym rynku tego surowca. Taka strategia nie uderza jednak tylko w amerykański przemysł naftowy, ale przede wszystkim w słabsze kraje należące do OPEC.

Co ciekawe, wbrew prognozom części analityków i oczekiwaniom członków OPEC, produkcja ropy naftowej z amerykańskich łupków nie tylko nie spadła, ale wręcz wciąż wzrasta. Zmniejszyło się jedynie tempo tego wzrostu.

Obecny wzrost cen ropy to tylko zmyłka? "Będzie 20 dol. za baryłkę, to koniec OPEC"
Czytaj także
Polecane galerie