Orlen z wyższą wyceną. Analitycy nie są jednak tak optymistyczni

Orlen z wyższą wyceną. Analitycy nie są jednak tak optymistyczni

Fot. Jacek Bereźnicki

Analitycy Domu Maklerskiego PKO BP podnieśli cenę docelową akcji PKN Orlen do 66,8 zł z 50,65 zł i podtrzymali rekomendację "sprzedaj" - wynika z raportu datowanego na 18 września.

Czytamy w nim, że choć analitycy podwyższyli cenę docelową dla PKN Orlen, to utrzymali rekomendację sprzedaj z uwagi na spodziewany spadek zysków w 2016 roku. Ma on być skutkiem osłabienia marż rafineryjnych i petrochemicznych.

Rekomendacja została wydana przy cenie za akcję 70,93 zł. W czwartek na zamknięciu kurs wynosił 66,85 zł. Analitycy DM PKO BP prognozują, że zysk netto PKN Orlen wyniesie 4,5 mld zł w 2015 roku przy przychodach w wysokości 88,75 mld zł

10 mln złotych na inwestycje

W ramach realizacji strategii PKN Orlen na lata 2014-17 środki na inwestycje związane z rozwojem wyniosą w sumie 10,8 mld zł, a na modernizację i utrzymanie wysokiej sprawności instalacji - 5,5 mld zł.

Według PKN Orlen, planowane wydatki na inwestycje w latach 2014-17 są adekwatne do zakładanej średniorocznej wartości EBITDA na poziomie 5,1 mld zł zysku przed odsetkami, opodatkowaniem i amortyzacją.

PKN Orlen poinformował, że opublikowany przez tę spółkę pierwszy interaktywny, zintegrowany raport roczny za 2014 roku obejmuje m.in. sprawozdawczość finansową zgodną z wytycznymi Międzynarodowej Rady Raportowania Zintegrowanego oraz uwzględnia kierunki najnowszego prawodawstwa Unii Europejskiej w zakresie ujawniania informacji niefinansowych. Raport dostępny jest wyłącznie w wersji on-line. Jest jednocześnie przystosowany do urządzeń mobilnych.

- Środowisko, w którym funkcjonuje koncern, od kilku już lat podlega niezwykle dynamicznym przemianom. Naszą ambicją jest nie tylko umiejętne dostosowywanie się do nich, ale także przewodzenie im - podkreślił cytowany w komunikacie PKN Orlen prezes tej spółki Jacek Krawiec, odnosząc się wprowadzanej tam formuły systemu raportowania zintegrowanego.

Notowania spółek na GPW

Indeksy GPW w Money.pl

pkn, chemia, farmacja, wycena pkn orlen
Czytaj także
Polecane galerie