Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Paczkomaty i eBay połączą siły? Tajemnicze zdjęcia szefa inPostu

Paczkomaty i eBay połączą siły? Tajemnicze zdjęcia szefa inPostu

Prezes Integera, Rafał Brzoska sugeruje, że nawiąże współpracę z amerykańskim gigantem branży e-commerce. Jeden wpis na Facebooku wywołał wyjątkowe zamieszanie w branży.

Brzoska dodał na prywatnym profilu dwa zdjęcia spod amerykańskiej siedziby eBaya z podpisem: "Here it is:) jest mega plan na UK i cała Europe" (pisownia oryginalna). Czy to oznacza, że Integer nawiązał z eBayem współpracę albo podpisał już jakąś umowę? Na razie się nie dowiemy, bo biuro prasowe spółki nie chce komentować prywatnego wpisu swojego szefa.

Tak samo sprawy nie chce roztrząsać Łukasz Dajnowicz, rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego. Co z kolei ma z tym wspólnego KNF? Komisja monitoruje, czy spółki giełdowe działają zgodnie z prawem i w razie odstępstw od zasad może nakładać na nie kary.

Do jednego z podstawowych i najważniejszych obowiązków firm notowanych na GPW należy konieczność informowania o ważnych decyzjach i zdarzeniach z życia spółki poprzez specjalnie do tego celu utworzoną platformę, tak zwany Elektroniczny System Przekazywania Informacji. Dzięki temu, że spółki mają jeden, oficjalny kanał informacyjny, inwestorzy mają równe szanse.

Integer na razie nic o nawiązaniu ewentualnej współpracy z eBayem nie mówi, na ESPI ani śladu takiej informacji. Wpis Rafała Brzoski na Facebooku sugeruje jednak, że może być inaczej. Gdyby już teraz podpisana została umowa między Integerem a eBayem bez wspominania o tym fakcie poprzez ESPI, byłoby to obejściem prawa i sprawą mogłaby zainteresować się KNF.

Choć na pierwszy rzut oka problem wydaje się fantastyką, to doświadczenia ostatnich dni pokazują, że niekoniecznie. Inna polska spółka, zyskujący ogromną popularność dzięki grom o wiedźminie CD Projekt Red, za sprawą podobnego incydentu znalazła się pod obserwacją KNF. W jej przypadku problem jest nieco poważniejszy, bo spółka z rozpędu ominęła system ESPI przy podawaniu informacji o wynikach sprzedaży najnowszej gry "Wiedźmin 3" i najpierw opublikowała ją przez komunikat prasowy.

KNF potwierdziła, że przygląda się sprawie, choć na razie o żadnej karze mowy być nie może. Ta może wynieść maksymalnie pięć milionów złotych.

KNF, poproszona o komentarz w sprawie Integera, unika jakichkolwiek twardych deklaracji. - Interesujemy się wszystkim, co dzieje się na rynku. Spółki mają obowiązek umieszczania cenotwórczych informacji w ESPI - mówi jedynie Łukasz Dajnowicz z Komisji.

Zobacz też: UPS szykuje odpowiedź na paczkomaty

integer, wiedźmin, paczkomaty
Czytaj także
Polecane galerie