Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Piłkarz, który ma też w głowie: Lewandowski został wspólnikiem funduszu VC

Piłkarz, który ma też w głowie: Lewandowski został wspólnikiem funduszu VC

Fot. Kevin Kurek (PAP/DPA)

Wygląda na to, że czołowy polski napastnik ma nie tylko "w nogach", ale i w głowie. I nie zamierza przehulać swojej astronomicznej pensji, którą będzie płacił mu Bayern Monachium.

Jak dowiedział się Biztok.pl, wieloletni gracz Borussi, a niedługo Bayernu Monachium został wspólnikiem funduszu inwestycyjnego Protos Venture Capital SPV. 

lewandowski1.jpg

Prześwietl.pl

Protos to firma, w której inwestorem jest też menedżer Lewandowskiego, Cezary Kucharski. Ale wśród założycieli-wspólników funduszu są ludzie, którzy bankowość inwestycyjną i biznes internetowy poznali od podszewki.

Pełna lista założycieli funduszu tutaj - to mieszanka specjalistów od zarządzania z funduszy inwestycyjnych (Paweł Sikorski z Enterprise Investors oraz Krzysztof Nowiński i Jakub Ślusarczyk z BBI Capital) z przedsiębiorcami internetowymi. 

Jak dowiedział się Biztok, to właśnie Nowiński zainteresował Kucharskiego inwestycjami w startupy, a ten przyciągnął do Protos naszego najlepszego obecnie piłkarza. 

Z grona e-przedsiębiorców Protos tworzą m.in. współzałożyciele Goldenline.pl - Radosław Kobus i Mariusz Gralewski (ten ostatni jest prezesem, udziały mniejszościowe w spółce nabyła Agora). Nadal aktywnie działają na rynku internetowym, są wspólnikami m.in. w takich serwisach jak Znanylekarz.pl czy Positionly.

W tym gronie znalazł się też Marcin Kurek i Michał Skrzyński (współtwórcy serwisu Niania.pl, sprzedanego Edipresse) i Jakub Ślusarczyk 

Na razie w portfolio funduszu jest sześć firm: to m.in Playgainer, właściciel serwisu Dogry.pl (większościowym udziałowcem jest 25-letni Damian Sikora, który przed laty konkurował z Chomikuj.pl, tworząc serwis Sendspace). 

lewandowski2.jpg

Prześwietl.pl

Drugą spółką jest Allani, który twórcy określają jako "narzędzie modowe, pomagające kobietom w zakupach poprzez możliwość inspiracji produktami i stylizacjami kolekcji najpopularniejszych marek modowych".

Jest też kekemeke, czyli program mobilny do zbierania punktów lojalnościowy (rywal wspieranej przez Łukasza Wejcherta aplikacji Justtag i Freebee, finansowanej przez innego syna multimilionera, Michała Niemczyckiego). Jest też Positionly do analizy pozycji serwisów w wyszukiwarkach, narzędzie dla e-sklepów Shoplo czy Scondoo do mobilnego marketingu bezpośredniego.

Według danych z Prześwietl.pl, zmian w spółce dokonano 10 stycznia 2014 r., wtedy też Robert Lewandowski został wspólnikiem.

Materiał powstał przy współpracy z Prześwietl.pl.

Czytaj także
Polecane galerie