Piwo na Oktoberfest coraz droższe. Psychologiczna granica

Piwo na Oktoberfest coraz droższe. Psychologiczna granica

Po raz pierwszy w historii w żadnym z namiotów na terenie słynnej imprezy nie kupimy litrowego kufla piwa za mniej niż 10 euro - wynika z raportu UniCredit.

Średnia cena 1 litra złocistego trunku serwowanego podczas tegorocznego Oktoberfest wyniesie 10,20 euro, co stanowi 3,2-proc. wzrost w stosunku do cen obowiązujących rok temu.

Jak zauważają analitycy z banku UniCredit, wzrost ten znacznie przewyższa stopę inflacji w Niemczech: w sierpniu br. wskaźnik ten osiągnął wartość o 0,2 proc. większą od wartości z sierpnia 2014 r.

Podwyżki cen piwa na Oktoberfeście tradycyjnie mają się nijak do poziomu inflacji nad Renem. Od 1985 r. cena litrowego kufla zwiększyła o ponad 220 proc. W tym czasie niemiecki CPI (wskaźnik cen towarów i usług) wzrósł o 69 proc.

Coraz droższe piwo nie pozostaje bez wpływu na frekwencję podczas najsłynniejszych na świecie chmielnych dożynek. W ubiegłym roku, kiedy koszt wychylenia kufla po raz pierwszy przekroczył psychologiczną barierę 10 euro, liczba gości na Oktoberfest zmniejszyła się o 100 tys. w porównaniu z 2013 r. (do 6,3 mln).

Spadła również sprzedaż pienistego napoju - z 6,7 mln litrów w 2013 r. do 6,5 mln litrów w 2014 r.

piwo, niemcy, alkohol, oktoberfest
PAP
Czytaj także
Polecane galerie