Po raz pierwszy w zestawieniu nie ma królowej. Najbogatszy w Wielkiej Brytanii jest Ukrainiec

Po raz pierwszy w zestawieniu nie ma królowej. Najbogatszy w Wielkiej Brytanii jest Ukrainiec

Londyński "Sunday Times" opublikował swoją doroczną listę najbogatszych Brytyjczyków, a ściślej mówiąc - mieszkańców Wielkiej Brytanii. Dominują zagraniczni potentaci, którzy wybrali Wielką Brytanię na miejsce osiedlenia.

Na liście "Sunday Timesa" znalazło się 117 miliarderów - o 13 więcej niż przed rokiem. Aż 80 z nich mieszka w Londynie.

Wielkim zaskoczeniem jest fakt, że po raz pierwszy w historii zestawienia nie trafiła do niego brytyjska królowa.

Listę otwiera pochodzący z Ukrainy Len Blawatnik - właściciel między innymi koncernu Warner Music - z fortuną wartą 13 miliardów 170 milionów funtów. Bławatnik odebrał palmę pierwszeństwa braciom Sri i Gopi Hindujom.

W pierwszej dziesiątce są też między innymi: Alisher Usmanow i Lakshmi Mittal od stali, bracia Reuben od rosyjskiego aluminium, Ernesto Bartarelli od szwajcarskich farmaceutyków i Roman Abramowicz od ropy i klubu piłkarskiego Chelsea.

Brytyjczyków jest w gronie miliarderów tylko dwóch: magnat handlowy Galen Weston oraz książę Westminsteru, który zawdzięcza swoją niezachwianą pozycję dziedzicznym hektarom najdroższych gruntów w centrum Londynu koło Hyde Parku.

Fortuny tysiąca najbogatszych Brytyjczyków podwoiły się od czasu recesji, w przeciwieństwie do stanu majątkowego przeciętnych Brytyjczyków, których stopa życiowa powraca dopiero do stanu z 2008 roku.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie