Polacy zarobią miliardy. Będą produkować grafen tak tanio jak papier

Polacy zarobią miliardy. Będą produkować grafen tak tanio jak papier

Po kolejnych elektryzujących informacjach, obiecujących patentach i opracowanych technologiach, polscy naukowcy wreszcie uruchamiają produkcję grafenu na dużą skalę. Dokonał tego zespół z warszawskiego Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych.

Już od lat grafen postrzegany jest jako nadzieja na zyskowną innowacje w polskim biznesie. Ciągle jednak brakowało przeniesienia tego co udało się wypracować w laboratoriach na taśmę produkcyjną. Być może jednak obawy związane z tym, że będzie to kolejna nie wykorzystana Polska szansa, tym razem nie potwierdzą się.

Na początku roku inni rodzimi specjaliści od grafenu, tym razem z Politechniki Łódzkiej, opatentowali oryginalną technologię wytwarzania go w płatach o dużej powierzchni i wyższej wytrzymałości. W przypadku tego materiału największym wyzwaniem jest uzyskanie dużych płatów, w Łodzi to się udało. Na razie największe próbki tak wytworzonego grafenu mają powierzchnię cegły, a cena 1 cm kwadratowego materiału wynosi 400 zł. Dlatego w przyszłości ich materiał może mieć zastosowanie w motoryzacji, lotnictwie, elektronice, filtrach wody czy w tworzeniu tak zwanej inteligentnej odzieży.

Trzeba tylko tak jak w Warszawie od patentu przejść do produkcji. Kolejnym wyzwaniem jest ilość, którą uda się wytworzyć. Przeszkodą są oczywiście koszty produkcji, ale też złożoność całego procesu. Zespół pod kierownictwem dr Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie ma jednak sposób na tanie i szybkie wytwarzanie grafenu.

We współpracy z SECO/WARWICK i przy zastosowaniu specjalnego reaktora będzie można wytwarzać arkusze o wymiarach pół metra kwadratowego. Co więcej, jak przekonują badacze, w procesie masowej produkcji koszt ich wytworzenia byłby podobny do produkcji papieru.

Tak duże fragmenty grafenu idealnie nadają się do wytwarzania elastycznych baterii słonecznych i mogą przyczynić się do rewolucji w medycynie. Oprócz tego, że materiał ten jest znakomitym przewodnikiem jest również wyjątkowo mocny. W zestawieniu ze stalą jest kilkaset razy bardziej odporny, ale też i elastyczny. Dlatego nie może dziwić, że znajduje również zastosowania wojskowe.

Tygodnik Science przekonywał ostatnio, że ze względu na swoje właściwości będzie niezrównany w kamizelkach kuloodpornych. Podczas testów na Uniwersytecie Massachusetts naukowcy mieli nawet strzelać do grafenu. Okazało się, że jego wytrzymałość jest nawet dziesięciokrotnie większa niż dotychczas stosowanych materiałów.

Zobacz czym jest grafen:

 

Czytaj także
Polecane galerie