Portret polskiego prezesa. Rekordzista zasiada w kilkuset spółkach

Portret polskiego prezesa. Rekordzista zasiada w kilkuset spółkach

Fot. sxc.hu

Jak wygląda przeciętny polski prezes i dlaczego są tacy, którzy mają na głowie... kilkaset firm? Redakcja Biztok.pl we współpracy z firmą Prześwietl.pl przejrzała dane o zarządach spółek w Krajowym Rejestrze Sądowym. Oto, co nam wyszło.

Przeciętny polski prezes:

  • ma 51 lat;
  • jest mężczyzną;
  • ma na imię Andrzej. 

Dane demograficzne pokazujemy na infografice - najwięcej prezesów działa w  województwie mazowieckim, najmniej w podlaskim. Najstarsi mają ponad sto lat, o najmłodszych wciąż można mówić, że są nastolatkami. 

Najciekawsze rzeczy wyszły jednak, gdy sprawdziliśmy, w ilu spółkach potrafią zasiadać poszczególne osoby - czołówka ma w swojej historii po kilkaset wpisów w KRS. Ale o nich za chwilę.

biztok_inf2.jpg

 

Wróćmy do osób z ponadprzeciętną aktywnością - np. Christian Guy Gaunt, który ma na koncie ponad 600 wpisów (większość archiwalnych). I to bardzo różnorakich: według rejestru był i prezesem Onet Holding, spółki Żabka Polska, zasiadał w zarządzie Lux Med, Empik Assets czy Ikea Business Services. 

Wyjaśnienie tej zagadki? Gaunt pracuje w Trinity Shelf Companies, spółce specjalizującej się w sprzedaży tzw. gotowych spółek. To przydatne np. przy przejęciach i fuzjach, gdy chce się szybko uruchomić działalność - gotowe spółki nie mają wad prawnych, nie mają pracowników, nie mają zaszłości i trupów w szafie. Z prawnego punktu widzenia są za to pełnoprawnymi spółkami, z kompletem dokumentów. 

Profil Christiana Gaunta w Prześwietl.pl

Klientami takich firm są najczęściej duże korporacje. Ale jest też druga strona medalu - w badaniu wyszliśmy poza samych prezesów.

I okazało się, że jest osoba, która jest wspólnikiem aż w 540 spółkach (w ponad 200 już została wykreślona). I jej działalność jest dużo bardziej kontrowersyjna.

Owym wspólnikiem jest ponad 50-letni Jerzy Rowicki, znany z tego, że za opłatą przejmował spółki, których właściciele chcieli się pozbyć, najczęściej z powodu zadłużenia. 

O aktywności podobnych biznesmenów pisała już kilka lat temu "Gazeta Wyborcza". I pisała tak: "Twoja firma ma długi? Za 15-30 tys. kupimy ją i uwolnimy cię od komornika - setki takich ogłoszeń zamieszczają internetowi oszuści".

Choć obiecywali prawne przejęcie zobowiązań, zdaniem prawników jedynie naciągali naiwnych przedsiębiorców (kodeks spółek handlowych nie umożliwia członkom zarządów takiej ucieczki przed komornikiem). Wśród firm, które przewinęły się w "portfolio" partnerów Rowickiego był m.in. Wittchen (więcej o tej historii w "Pulsie Biznesu"). 

Rowicki długów przejętych spółek i tak nie oddawał, bo cały majątek ma przepisany na żonę. Wcześniej sam bywał prezesem takich firm, ale dostał zakaz sądowy "prezesowania" na 5 lat. I teraz w spółkach jest udziałowcem. 

Jego działalność formalnie firmują teraz inne osoby - w tym widniejąca na naszej infografice Dominika Lewandowska, aktywna w blisko 170 firmach - w bazie Prześwietl.pl można znaleźć spółki, w których ona jest prezesem, a Rowicki jako udziałowcem.

Przykładem takiej spółki jest A.T.A 

zarzad.jpg

 

Profil Jerzego Rowickiego w Prześwietl.pl

Czytaj także
Polecane galerie