Prezes Grupy Colian: Wycofaliśmy się z Ukrainy w bardzo dobrym momencie

Prezes Grupy Colian: Wycofaliśmy się z Ukrainy w bardzo dobrym momencie

Grupa Colian kilka lat temu pozbyła się ukraińskiej spółki córki z siedzibą w Doniecku. Dzięki temu udało się uniknąć poważnych strat wywołanych wojną. Współpraca z Ukrainą odbywa się nadal, ale utrudnia ją słaby kurs hrywny - twierdzi Jan Kolański, prezes Grupy Colian.

- Sprzedajemy do ponad 50 krajów. Nadal znaczącym importerem naszych produktów jest Unia Europejska, ale poszukujemy nowych rynków, sprzedajemy dużo do Afryki. Mimo różnych sankcji sprzedajemy też na rynki wschodnie - powiedział Jan Kolański w rozmowie z Biztok.pl na IV Forum Przedsiębiorców Grant Thornton.

Prezes grupy, do której należą takie marki, jak Jutrzenka, Goplana, Helena czy Grześki skomentował też wycofanie się grupy z bezpośredniej inwestycji na Ukrainie, jeszcze przed wybuchem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

- To był bardzo dobry ruch. Wybraliśmy partnerów do dalszego rozwoju biznesu. Nadal współpracujemy, ale współpraca jest bardzo utrudniona ze względu na osłabienie waluty ukraińskiej.

Prezes Grupy Colian zwraca uwagę, że podobne problemy dotyczą relacji z partnerami rosyjskimi w związku z załamaniem kursu rubla.

- Większość surowców kupuje się w twardych walutach – podkreśla Kolański.

Imponujący wzrost polskiego eksportu. Eksperci mają jednak jedno zastrzeżenie
Czytaj także
Polecane galerie