Producent Pendolino zapłaci w USA 700 mln dol. kary za korupcję

Producent Pendolino zapłaci w USA 700 mln dol. kary za korupcję

Fot. Alstom

Francuski koncern Alstom, producent doskonale znanego w Polsce pociągu Pendolino, pójdzie na układ z amerykańskimi władzami, na mocy którego zapłaci 700 mln dol. kary w zamian za zakończenie dochodzenia w sprawie korumpowania urzędników w Indonezji i innych krajach.

Informująca o tym agencja Bloomberga powołuje się na trzy anonimowe osoby zaangażowane w sprawę.

Zakończenie postępowania jest konieczne dla planowanego przejęcia przez amerykański koncern General Electric energetycznego ramienia Alstom. GE ma na ten cel wyłożyć 12,4 mld euro.

Bitwa o Alstom rozstrzygnięta. Mega transakcję wygrywają Amerykanie

Jeśli układ Alstomu z Departamentem Sprawiedliwości USA zostanie sfinalizowany, będzie to najwyższa kara wymierzona w oparciu o specjalną ustawę o zagranicznych praktykach korupcyjnych (Foreign Corrupt Practices Act).

Dotychczasowy rekord został pobity w 2008 r., gdy Siemens z tego tytułu zapłacił 450 mln dol. kary. Dodatkowe 350 mln dol. niemiecki koncern zapłacił amerykańskiemu nadzorowi giełdowemu. Alstom wywinie się tej instytucji tylko dlatego, że spółka nie jest notowana na amerykańskich giełdach.

Sprawa korupcyjna Alstomu dotyczy głównie wartego 118 mln dol. kontraktu energetycznego w Indonezji. Dowiedziono, że menedżerowie francuskiego koncernu oraz japońskiej firmy Marubeni płacili przez pośredników setki tysięcy dolarów łapówek indonezyjskim parlamentarzystom i lokalnemu państwowemu koncernowi energetycznemu.

Alstom od lat jest uwikłany w proceder korupcyjny, a sprawy dotyczące płacenia łapówek osobom odpowiedzialnym za zawieranie kontraktów toczyły i toczą się w wielu krajach. W lipcu brytyjski urząd antykorupcyjny (Serious Fraud Office) wszczął dochodzenie w sprawie możliwej korupcji Alstomu przy realizacji projektów transportowych w Indiach, Tunezji i Polsce.

Alstom, producent Pendolino, podejrzany o korupcję
Czytaj także
Polecane galerie