PWPW chwali się rekordowymi zyskiem. Ujawnia, co z nim zrobi

PWPW chwali się rekordowymi zyskiem. Ujawnia, co z nim zrobi

153 mln zysku netto przy blisko 721 mln zł przychodu osiągnęła w zeszłym roku Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych - poinformował rzecznik PWPW Paweł Prus. Niemal połowa zysku producenta banknotów i dokumentów trafi do budżetu państwa.

Jak poinformował rzecznik, to najlepszy wynik finansowy spółki od blisko dekady. Co roku, oprócz dywidendy, która w tym roku wyniesie 45 mln zł, jest zobowiązana także do tzw. wpłaty z zysku w wysokości 15 proc. zysku netto. Co oznacza, że z tytułu dywidendy i wpłaty z zysku, w sumie PWPW zasili w tym roku budżet państwa kwotą ponad 68 mln zł.

- Doskonałe wyniki finansowe Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych to nie przypadek, firma cały czas się rozwija w bardzo zrównoważony sposób. Pilnujemy kosztów, cały czas pracujemy nad rozwojem i innowacyjnością naszych produktów, szukamy nowych rynków zbytu poza granicami kraju. Nasza marka staje się coraz bardziej znana poza granicami Polski, jest kojarzona z wysoką jakością, bezpieczeństwem produktów i umiarkowanymi cenami - powiedział cytowany w komunikacie spółki prezes PWPW Marek Siwiec.

Rzecznik poinformował, że ze wszystkich 159 jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, PWPW należy do pierwszej trójki spółek generujących najwyższe wpływy budżetowe z tytułu dywidendy oraz podatku dochodowego (obok Totalizatora Sportowego i PERN Przyjaźń). Uwzględniając w zestawieniu także spółki z udziałem Skarbu Państwa mniejszym niż 100 proc., PWPW mieści się wśród 15 firm generujących najwyższe wpływy do budżetu z omawianych tytułów (m.in. obok takich firm jak Orlen, KGHM, PZU czy PKO BP).

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa. Istnieje od początku 1919 roku, była jedną z pierwszych polskich spółek powołanych po odzyskaniu niepodległości. Zajmuje się produkcją m.in. banknotów, dowodów osobistych, paszportów, dokumentów komunikacyjnych, znaczków pocztowych, znaków akcyzy i papieru zabezpieczonego. Od kilku lat konsekwentnie rozwija działalność eksportową. PWPW drukowała banknoty m.in. dla Gruzji, Paragwaju, Gwatemali i Hondurasu.

We wrześniu 2014 r. ówczesny minister skarbu Włodzimierz Karpiński udzielił pełnomocnictwa szefowej MSW Teresie Piotrowskiej do wykonywania uprawnień Skarbu Państwa wynikających z praw z akcji w spółce, czyli nadzoru nad PWPW.

PWPW pracuje teraz nad nowym banknotem

Narodowy Bank Polski oraz PWPW rozpoczęły pracę nad banknotem o nominale 500 złotych. Nowy nominał trafi do obiegu najwcześniej w 2017 roku.

INa nowym banknocie znajdzie się wizerunek króla Jana III Sobieskiego, dzięki czemu zostanie zachowana chronologiczna ciągłość serii „Władcy polscy" będącej obecnie w obiegu.

Celem wprowadzenia nowego nominału jest obniżenie kosztów emisji i sprawne zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP. Nie planujemy wprowadzenia banknotów 500 zł do obiegu przed rokiem 2017 - zaznaczył Marek Belka, prezes NBP.

Dołożymy wszelkich starań, aby nowy 500-złotowy banknot był wyjątkowy i jeszcze lepszy niż wszystko co zrobiliśmy do tej pory. Współpracę z Narodowym Bankiem Polskim przy projektowaniu i produkcji tego nominału traktujemy jako zaszczyt i wyjątkowe wyróżnienie - zapewnili przedstawiciele PWPW.

Seria banknotów „Władcy polscy" zaprojektowana przez Andrzeja Heidricha została wprowadzona do obiegu w 1995 roku. W ramach tej serii na banknotach znaleźli się do tej pory polscy władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów, w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary.

zysk, pwpw, banknoty
Czytaj także
Polecane galerie