Rekordowa sprzedaż Aldi w Wielkiej Brytanii. Zagrożą Tesco?

Rekordowa sprzedaż Aldi w Wielkiej Brytanii. Zagrożą Tesco?

Niemiecka sieć detaliczna Aldi miała rekordową sprzedaż na Wyspach Brytyjskich i zamierza otwierać nowe sklepy.

Sprzedaż w roku finansowym 2014 wzrosła o 31 proc. do rekordowych 6,9 miliarda funtów z 5,27 mld funtów przed rokiem - podał w poniedziałek Aldi.

Zysk operacyjny Aldi spadł jednak o 4,1 proc. i wyniósł 260,3 miliona funtów wobec 271,4 miliona funtów rok wcześniej.

Grupa zamierza w 2015 r. otworzyć na Wyspach Brytyjskich 65 nowych sklepów. W ubiegłym roku Aldi rozpoczął pracę w 54 nowych placówkach i planuje rozpoczęcie na Wyspach Brytyjskich sprzedaży online od 2016 r.

Niemiecka grupa detaliczna jest obecnie szóstą największą siecią w Wielkiej Brytanii. Udział Aldi w rynku wynosi 5,6 proc. - podaje Kantar Worldpanel.

Niemcy mają na Wyspach 598 swoich sklepów. Stawiają sobie jednak ambitny cel - do 2022 r. chcą mieć w Wielkiej Brytanii równe 1000 placówek.

Zagrożą Tesco?

To niedobre informacje dla innego potentata - Tesco. Brytyjski gigant ostatnio boryka się z poważnymi problemami na kilku zagranicznych rynkach. - Tesco planuje sprzedaż swoich operacji w Polsce, na Węgrzech i Słowacji oraz w Czechach - podaje brytyjska prasa. Brytyjczycy są już po wstępnych rozmowach na temat sprzedaży swoich oddziałów w tych krajach - podał "Sunday Times".

- Na rynkach centralnej i wschodniej Europy warunki gospodarcze są "twarde" - ocenia Bryan Roberts, analityk Kantar Retail. - Tesco zostało "wykopane" przez dyskonty - dodaje.

Na początku września Tesco sprzedało również swój biznes w Korei Południowej.

Zobacz też: Podatek od sieci handlowych. Sama Biedronka zapłaci 360 mln zł rocznie

handel, wielka brytania, supermarkety
PAP
Czytaj także
Polecane galerie