Rusza Merlinfood, ale na razie bez lodówkomatów

Rusza Merlinfood, ale na razie bez lodówkomatów

Merlin.pl i Alma łączą siły. Sieci ruszają z nowym sklepem internetowym Merlinfood. Księgarnia i delikatesy chcą teraz sprzedawać razem żywność.

20 tys. produktów z oferty Almy, ale dostarczanych pod marką Merlinfood. Sklep ruszył oficjalnie w środę, choć już kilka miesięcy temu spekulowano na jego temat. Skąd zainteresowanie internetowej księgarni spożywką?

- To najdynamiczniej rosnący sektor e-commerce, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jak pokazują dane zaprezentowane w raporcie opublikowanym przez agencję badawczą Nielsen, aż 55 proc. konsumentów z całego świata zamierza kupować produkty spożywcze w e-sklepach. Z uwagi na ogromny potencjał tego sektora, zainwestowaliśmy w rozwiązania zachęcające klientów do kupowania żywności online - tłumaczy Tomasz Kowalski, prezes zarządu Merlin.pl.

Jednocześnie ta inwestycja to dla tego sklepu ucieczka do przodu. Nie jest tajemnicą, że Merlin ma problemy finansowe. W kwietniu część wydawnictw zdecydowała się nawet wstrzymać dostawy swoich książek czy płyt. Powód? Merlin nie płacił im przez kilka miesięcy. A długi urosnąć miały do kilku milionów złotych. Tylko w zeszłym roku strata spółki sięgnęła ponad 50 mln zł.

Zaskakujący może być model działania. De facto Merlinfood to tylko inna nazwa Alma24. Zmienia się tylko logo. Nawet w regulaminie tego sklepu jest informacja, że "Zamawiający składa Zamówienie na Platformie Alma24.pl".Ceny? Na pierwszy rzut oka są identyczne. Promocje obowiązują te same.

Dostawy realizowane będą podobnie jak w Alma24 przez kurierów. Tymczasem jeszcze w maju pojawiły się informacje, że trzecim partnerem w całym biznesowym koncepcie będzie spółka Coolomat. Zajmuje się ona stawianiem paczkomatów, w których można przechowywać żywność.

Wystarczy więc zamówić rano zakupy, a w drodze powrotnej z pracy odebrać z takiego lodówkomatu stojącego przy ruchliwej trasie swoje zakupy, to tzw. click&collect. Takiego modelu funkcjonowania de facto nie ma w Polsce żaden sklep (Tesco ma swoje lodówkomaty, ale tylko przy sklepach), więc to wyróżniałoby Merlinfood. Na razie działa jednak tylko jedno testowe urządzenie w Poznaniu. W planach było tymczasem uruchomienie całej sieci 200 lodówkomatów. Kiedy pojawią się w kolejnych największych miastach?

- Trwają prace nad ekspansją ogólnopolskiej sieci nowoczesnych Coolomatów do przechowywania produktów spożywczych w warunkach chłodniczych - mówi lakonicznie Tomasz Kowalski.

W komunikacie prasowym o starcie nowego sklepu informacja o starcie lodówkomatów pojawia się w ostatnim zdaniu i jest podana drobnym druczkiem. Merlin pisze, że start zaplanowano na III-IV kwartał tego roku. Według naszych informacji firma nie chciała już czekać i postanowiła ze startem samego sklepu ruszyć wcześniej.

alma, sklep, merlin, coolomat, lodówkomat, merlinfood
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie