Ryanair w Polsce przewiózł 40 milionów pasażerów. W 10 lat

Ryanair w Polsce przewiózł 40 milionów pasażerów. W 10 lat

Fot. Pixabay.com/Domena publiczna

Ryanair przewiózł w sumie 40 mln pasażerów z i do Polski od 2005 roku - podała linia lotnicza. Czysto statystycznie rzecz biorąc, wychodzi na to, że każdy Polak choć raz wsiadł na pokład samolotu spod znaku irlandzkiego przewoźnika.

- Ryanair w Polsce przewozi rekordową liczbę pasażerów i zajmuje pozycję lidera na rynku. Obecnie oferuje połączenia z 11 miast w Polsce na 134 trasach - powiedziała cytowana w komunikacie Olga Pawlonka z Ryanaira.

Jak przypomina przedstawicielka przewoźnika, w ofercie na lato 2015 r. znalazło się aż 9 nowych połączeń, w tym między innymi z Gdańska do Alicante, ze Szczecina do Oslo oraz z Warszawy Modlina do Madrytu, Aten, Lizbony, Kopenhagi oraz na Teneryfę, Gran Canarię i Fuertaventurę.

Ryanair obsługuje ponad 1 600 lotów dziennie z 69 baz, łącząc 186 lotnisk w 30 krajach. Połączenia obsługuje flotą ponad 300 samolotów Boeing 737-800.

Dobre wyniki, czas na ekspansję?

Niedawno irlandzki przewoźnik podał również wyniki finansowe. Pierwszy kwartał finansowy, który dla linii lotniczych Ryanair zakończył się w czerwcu, był dla Ryanaira wyjątkowo udany. Zanotował on aż 25 proc. wzrost zysku netto do 245 mln euro, czyli ponad 1 mld zł.

Według linii, od kwietnia do czerwca udało jej się zwiększyć liczbę przewiezionych pasażerów w swoich samolotach o 16 proc. - do 28 mln. W tym samym czasie zapełnienie samolotów wzrosło do 92 proc.

W pierwszym kwartale średnia cena biletu na przelot linią Ryanair spadła o 4 proc. do 45 euro w porównaniu do takiego samego okresu rok wcześniej.

Linia podała, że tej zimy jej flota powiększy się o 31 samolotów i będzie liczyć już 340 maszyn typu Boeing 737-800.

Podczas ogłaszania wyników przewoźnika nie zabrakło polskich akcentów. Linia poinformowała, że od listopada zacznie obsługiwać loty do Izraela. Samoloty będą tam latały z Krakowa (ponadto z Kowna na Litwie i Budapesztu na Węgrzech).

W Izraelu samoloty Ryanair będą lądowały na lotnisku Ovda niedaleko popularnego kurortu w mieście Ejlat.

lotnictwo, linie lotnicze
ISB
Czytaj także
Polecane galerie