Służba Celna będzie ścigać za grę u bukmacherów

Służba Celna będzie ścigać za grę u bukmacherów

Fot. EAST NEWS

Ministerstwo Finansów najwyraźniej zamierza w zdecydowany sposób uporządkować kwestię nielegalnych internetowych zakładów bukmacherskich. Wytypowano już prawie 17 tysięcy osób, które osiągnęły wygrane z zakazanych gier online u zagranicznych bukmacherów - mogą one zostać ukarane przez Służbę Celną, która podlega MF. Wszczęto już ponad 1,5 tys. postępowań karnoskarbowych przeciwko podejrzanym graczom.

Wg danych zaprezentowanych niedawno przez Ministerstwo Finansów podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Sportu łączna wartość wygranych osiągniętych przez ścigane osoby to ponad 24 mln zł.

Zgodnie z ostatnią analizą zawartą w raporcie firmy doradczej Roland Berger, bukmacherzy online działający bez rejestracji w Polsce, mają obecnie ponad 90 proc. udziału w polskim rynku i jest ich kilkakrotnie więcej niż tych operujących z licencją (na mocy zezwolenia Ministerstwa Finansów są to obecnie tylko 4 podmioty – Fortuna Online, STS, Totolotek i Millenium). Obstawiający w zakładach bukmacherskich online mają więc bardzo dużą szansę na karę, gdyż najpewniej grają u operatora niezarejestrowanego w Polsce, a co za tym idzie - zawierają nielegalne w świetle polskich przepisów zakłady. Chodzi o takie serwisy jak np. Bet-at-home, Bwin, Bet365, Wiliam Hill czy Betclic.

Wysokość grzywny, jaką mieliby być karani winni jest określona w Kodeksie karnym skarbowym oraz w ustawie o grach hazardowych. W każdym przypadku, oskarżeni będą musieli oddać wysokość wygranej, a dodatkowo ponieść koszty sądowe.

Takie nagłe i niezapowiedziane działania organów państwowych z pewnością mogą być sporym zaskoczeniem dla zagranicznych firm bukmacherskich oraz uczestników zakładów online. Na razie ministerstwo nie ujawnia szczegółowych informacji w tej sprawie.

- Uważamy, że przed przeprowadzeniem planowanej przez Służbę Celną akcji identyfikowania i karania uczestników nielegalnych gier hazardowych, wskazane jest przeprowadzenie na odpowiednią skalę kampanii społeczno-edukacyjnej mającej na celu uświadomienie internautom, że korzystanie z gier hazardowych oferowanych poprzez zagraniczne domeny internetowe jest przestępstwem, którego dopuszcza się nie tylko ten, kto oferuje takie usługi, ale również ci, którzy z nich korzystają - proponuje Konrad Łabudek z Fortuna Online Zakłady Bukmacherskie.

To oni zaczepili rząd, że traci miliardy. Polacy też tracą, zarabia zagranica
Czytaj także
Polecane galerie