Stanowisko analityka bankowego to żyła złota. Zobacz, ile zarabiają

Stanowisko analityka bankowego to żyła złota. Zobacz, ile zarabiają

Fot. Adrian Scottow/CC/Flicr

Analitycy pracujący w londyńskich oddziałach największych banków inwestycyjnych nie narzekają ani na wysokość płac, ani na premie - wynika z sondażu przeprowadzonego przez serwis Emolument.com.

W ankiecie Emolument.com, popularnego serwisu internetowego poświęconego tematyce zarobków, wzięło udział 372 analityków pracujących w londyńskich oddziałach czołowych banków inwestycyjnych świata. Respondenci udzielili anonimowych odpowiedzi na pytania dotyczące poziomu ich zasadniczego wynagrodzenia i premii.

I tak, okazuje się, że najwyższe premie wypłacają swoim analitykom amerykańskie banki Goldman Sachs i Morgan Stanley: jest to średnio 20 tys. funtów rocznie. Z kolei najwyższe wynagrodzenie zasadnicze, wynoszące 56 tys. funtów w skali roku, oferuje analitykom niemiecki Deutsche Bank.

Goldman Sachs, Morgan Stanley, Deutsche Bank i szwajcarski UBS wspólnie przodują w rankingu banków, w których średnie całkowite wynagrodzenie analityka - obejmujące płacę zasadniczą, bonusy i świadczenia dodatkowe, takie jak możliwość korzystania ze służbowego samochodu, polisy zdrowotne i na życie czy udział w pracowniczym programie emerytalnym - jest najwyższe. Jego średnia wartość w przypadku tych czterech instytucji wynosi 71 tys. funtów rocznie.

Nieco mniej, bo średnio 70 tys. funtów rocznie, wynosi całkowite wynagrodzenie analityków pracujących dla szwajcarskiej grupy Credit Suisse. Z kolei w amerykańskim JP Morgan analityk wzbogaci się w ciągu roku o 64 tys. funtów. Najsłabiej spośród wszystkich banków uwzględnionych w ankiecie płaci analitykom francuski BNP Paribas - 56 tys. funtów w skali roku.

Z raportu podsumowującego wyniki ankiety dowiadujemy się również, że premie stanowią do 28 proc. rocznych dochodów analityka w banku inwestycyjnym w Londynie. Na stanowisku Associate, znajdującym się o jeden szczebel wyżej w bankowej hierarchii, udział bonusów w rocznych zarobkach wzrasta do 42 proc.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie