Ten kraj stracił na kłopotach Volkswagena miliardy dolarów. Nie są to Niemcy

Ten kraj stracił na kłopotach Volkswagena miliardy dolarów. Nie są to Niemcy

Fot. Jacek Bereźnicki

Przez skandal związany z fałszowaniem przez koncern danych dotyczących emisji spalin gospodarka Kataru straciła już blisko 5 mld USD - informuje CNN.

Wszystko dlatego, że Katar jest jednym z największych udziałowców w niemieckim koncernie. Tamtejszy państwowy fundusz majątkowy, dysponujący kapitałem w wysokości 256 mld USD, posiada 17 proc. akcji Volkswagena.

Po tym, jak ujawniono, że wiodący producent aut manipulował danymi dotyczącymi emisji spalin w samochodach z silnikami diesla, wartość rynkowa koncernu w ciągu kilku dni spadła o jedną trzecią. W poniedziałek 21 września akcje VW straciły na wartości 17 proc., a kolejnego dnia - 17,6 proc. Tym samym wyparowały miliardy zainwestowane przez Katarczyków w Volkswagena.

Koncern przyznał, że skandal z pomiarem spalin może dotyczyć aż 11 mln samochodów Volkswagena na całym świecie. Zainstalowano w nich oprogramowanie, które w wybranych momentach włączało i wyłączało pomiar zawartości szkodliwych dla środowiska substancji w spalinach.

Władze Volkswagena wystosowały 22 września komunikat do udziałowców, w którym poinformowały, że firma najprawdopodobniej nie osiągnie zysków, jakie zakładała na koniec 2015 r.

Zobacz także: Wyższe mandaty nie wpłyną na bezpieczeństwo

volkswagen, skandal, katar, fałszowanie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie