Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
To jest zakład. 2 mld dolarów za załamanie amerykańskiego rynku

To jest zakład. 2 mld dolarów za załamanie amerykańskiego rynku

Fot. Krystian Maj/Reporter

George Soros, 23. najbogatszy człowiek na świecie, podbija stawkę. Jak wynika ze sprawozdania złożonego przez Sorosa w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), w drugim kwartale tego roku słynny inwestor zwiększył pozycję sprzedaży (put) na ETF SPDR S&P 500. Finansista, który w ubiegłym tygodniu obchodził swoje 84-urodziny, ulokował w 11,3 mln tego typu opcji aż 2,2 mld dolarów. Dzięki takiemu posunięciu opcje stanowią największą część portfela inwestora (16,65 proc). W pierwszym kwartale stanowiły zaledwie 2,96 proc. Pod względem wartości pozycja wzrosła z 299 mln USD do 2,2 mld USD.

Soros przewiduje tym samym, że amerykańską giełdę czeka krach i to duży. Opcje to produkt finansowy, który pozwala zarabiać nie tylko na wzrostach, ale i na spadkach wartości indeksów giełdowych. I właśnie w taki produkt zainwestował George Soros.

Jak podaje moneynews.com, Soros zwiększył też zaangażowanie w producentów złota. Złoto jest uważane za bezpieczną przystań w ciężkich czasach.

- Złoto staje się coraz bardziej atrakcyjne w długim terminie - mówi Axel Merk, dyrektor inwestycyjny funduszu Merk Gold Trust.

Niektórzy eksperci uważają, że obstawianie dużego spadku głównego amerykańskiego indeksu giełdowego to raczej - dla Sorosa - długoterminowa transakcja. Znaczy, że być może krach nie nadejdzie szybko.

Problem w tym, że Soros nie pierwszy tego lata spodziewa się nowego światowego kryzysu finansowego.

Dr Zagłada: "Kolosalna bańka, która właśnie pęka"
Czytaj także
Polecane galerie