TVN sprzedana Amerykanom za 584 miliony euro

TVN sprzedana Amerykanom za 584 miliony euro

Amerykański koncern Scripps Networks Interactive kupił większościowy pakiet udziałów TVN. O sprzedaży polskiej telewizji mówiło się od kilku miesięcy. Udziałami miał być zainteresowany między innymi niemiecki gigant mediowy Bauer. O Scripps Networks w kontekście przejęcia TVN zaczęło się mówić niedawno.

ITI Media Group Limited, spółka zależna grupy ITI, razem z grupą Canal+ SA podpisały z Southbank Media, spółką zależną Scripps Networks Interactive, umowę sprzedaży udziałów w N-Vision za 584 mln euro. Na mocy umowy Scripps stanie się posiadaczem 52,7 procent akcji TVN.

Scripps Networks liczy na sfinalizowanie transakcji na początku drugiego półrocza, poinformował prezes i dyrektor generalny Scripps Kenneth W. Lowe.

Scripps Networks Interactive przejmie też zobowiązania wynikające z obligacji wyemitowanych zarówno przez Polish Television Holding jak i TVN o wartości nominalnej odpowiednio 300 i 540 milionów euro.

Jeszcze tydzień temu rzecznik prasowa TVN pytana o przyszłego właściciela telewizji odmawiała komentarza. Dziś spółka oficjalnie poinformowała o transakcji.

Scripps Networks to amerykański koncern mediowy, który jest właścicielem kanału Travel Channel i kilku innych telewizji tematycznych: między innymi poświęconych majsterkowaniu, gotowaniu i dbaniu o dom. Wcześniej nie mówiło się głośno o jego zainteresowaniu wystawionym na sprzedaż TVN-em.

Dotychczas w kontekście przejęcia akcji tej telewizyjnej spółki wymieniane były koncerny Time Warner, Discovery, 21st Century Fox i Axel Springer. Niecałe trzy tygodnie temu serwis wyborcza.biz informował, że najbliżej przejęcia TVN-u jest koncern Bauer. Ten niemiecki gigant mediowy jest właścicielem radia RMF FM i wydawcą polskiej czołówki magazynów kolorowych, a także portalu Interia.pl.

Wraz z naszym partnerem, Grupą Canal+, zakończyliśmy z powodzeniem sprzedaż naszego kontrolnego pakietu udziałów w grupie TVN. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że oddajemy TVN w dobre ręce Scripps Networks Interactive. Biorąc pod uwagę, że od założenia TVN w 1997 roku zbudowaliśmy tę firmę od podstaw, tworząc jednego z największych nadawców telewizyjnych w Polsce, było dla nas ważne, by zapewnić jej ciągłość, jakość i niezależność. Scripps Networks Interactive, firma rodzinna ze 140-letnią historią na rynku mediów, jest idealnym partnerem dla grupy TVN i wszystkich zainteresowanych udziałowców. Jestem przekonany, że Scripps przyczyni się do dalszych, wyjątkowych sukcesów TVN, a jednocześnie wzbogaci krajobraz medialny w Polsce - powiedział prezydent, współzałożyciel i udziałowiec grupy ITI Bruno Valsangiacomo, cytowany w komunikacie.

Ta transakcja jest ważnym krokiem w procesie strategicznego rozwoju naszej międzynarodowej działalności zwiększającym skalę naszej obecności w Europie. Polska to dynamiczny rynek mediowy o ogromnym potencjale. TVN pod kierownictwem Markusa Tellenbacha konsekwentnie wzmacnia swoją pozycję zarówno pod kątem finansowym jak i w dziedzinie kreacji medialnej, usług i portfolio kanałów. Spółka wydatnie wzmocni działalność Scripps Networks. Liczymy na owocną współpracę z całym zespołem TVN w realizowaniu naszych wspólnych ambicji w całym regionie - dodał przewodniczący rady nadzorczej, prezes i dyrektor generalny Scripps Networks Kenneth W. Lowe.

Zamknięcie umowy uzależnione jest od spełnienia zwyczajowych warunków zawieszających, w tym uzyskania właściwych zgód regulacyjnych, podano również.

Czytaj także
Polecane galerie