Ukraińcy jeszcze w tym roku mogą płacić za gaz cztery razy więcej niż obecnie

Ukraińcy jeszcze w tym roku mogą płacić za gaz cztery razy więcej niż obecnie

Fot. Naftogaz.com

Ceny gazu dla odbiorców indywidualnych na Ukrainie mogą pod koniec bieżącego roku wzrosnąć czterokrotnie – ostrzegł prezes państwowego Naftogazu, który szykuje wprowadzenie jednakowej stawki dla wszystkich odbiorców błękitnego paliwa.

W cytowanej przez ukraińską agencję UNIAN wypowiedzi, wiceprezes państwowego Naftogazu Oleksandr Todiczuk ujawnił, że jeszcze w tym roku mogą zostać podjęte decyzje, które doprowadzą do kolejnych wzrostów cen gazu na Ukrainie.

Możliwe nawet – nie chcę straszyć, ale też nie chcę tego zataić – że zostanie ustalona jedna cena dla odbiorców indywidualnych i komercyjnych – powiedział Todiczuk.

Jak wyjaśnia agencja, oznaczać to będzie czterokrotny wzrost ceny dla odbiorców indywidualnych.

Wiceprezes Naftogazu podkreślił, że zrównanie cen gazu jest wspierane przez resort gospodarki i górnictwa. Przyznał jednocześnie, że wzrost cen gazu może być źle odebrany w społeczeństwie i może być ważnym czynnikiem w nadchodzących wyborach.

W związku ze zbliżającą się zimą i bardzo napiętymi stosunkami z Rosją, w Kijowie nerwowo poszukiwane są sposoby zapewnienia dostaw gazu w najbliższych miesiącach. Obecnie rząd Arsenija Jaceniuka prowadzi negocjacje z Brukselą w sprawie tzw. rewersu gazowego, czyli dostaw tego surowca z Unii.

Na początku października premier Ukrainy zaproponował Moskwie dwie ceny gazu – 300 dol. za 1 tys. m3 w okresie letnim i 380 dol. w okresie zimowym. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew odpowiedział, że może się zgodzić na cenę 385 dolarów, ale tylko wtedy, gdy Ukraina spłaci swój dług gazowy, który Moskwa określa na 5,3 mld dol.

Przykręcenie gazu Polsce miało uderzyć w Ukrainę
Czytaj także
Polecane galerie