Wielka transakcja GE i Alstomu pod lupą Brukseli. Podejrzenie monopolizacji rynku

Wielka transakcja GE i Alstomu pod lupą Brukseli. Podejrzenie monopolizacji rynku

Fot. Alstom

Ogłoszony w połowie 2014 r. zakup przez General Electric za 17 mld dol. działu energetycznego Alstomu może nie dojść do skutku. Komisja Europejska zapowiedziała wszczęcie dochodzenia, które ma wykazać, czy transakcja nie narusza unijnego prawa antymonopolowego.

Jak pisze "The Wall Street Journal", dochodzenie Brukseli mocno opóźni finalizację transakcji, a może nawet całkowicie ją zablokować.

Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie, że ogłoszona w czerwcu transakcja pomiędzy amerykańskim gigantem a działem energetycznym francuskiego koncernu może ograniczać konkurencję na europejskim rynku turbin gazowych, które są wykorzystywane przede wszystkim w elektrowniach zasilanych gazem ziemnym.

Obawiamy się, że zaproponowane przejęcie może nie tylko doprowadzić do wzrostu cen, ale może także ograniczyć konsumentom wybór oraz zmniejszyć innowacyjność w tym sektorze – powiedziała komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Unijni urzędnicy zaznaczyli, że samo wszczęcie postępowania nie przesądza ewentualnego naruszenia europejskiego prawa przez podmioty transakcji. Ostateczna decyzja GE i Alstomu w tej sprawie ma zapaść 8 czerwca.

Początkowo Amerykanie chcieli w całości przejąć dział energetyczny Alstomu, ale taki plan nie spodobał się francuskiemu rządowi. Z aprobatą spotkała się dopiero znacznie zmodyfikowana oferta GE, która zakładała stworzenie dwóch spółek joint-venture w sektorach sieci przesyłowych oraz energetyki odnawialnej, w których oba koncerny mają mieć po 50 proc. udziałów.

Prezes Alstomu Patrick Kron powiedział w styczniu, że spodziewa się co najwyżej ograniczonych ingerencji europejskich regulatorów w treść umowy z General Electric.

Alstom jest bardzo aktywny w Polsce. Zatrudnia w naszym kraju ok. 3,2 tys. pracowników w sektorach energetyki, sieci przesyłowych i transportu. Ma w Elblągu fabrykę turbin oraz odlewnie żeliwa i staliwa, we Wrocławiu fabrykę generatorów, w Chorzowie fabrykę taboru szynowego, w Łodzi i w Warszawie organizację realizującą projekty w systemie „pod klucz”, a w Katowicach dostarczającą usługi i wyposażenie dla sieci przesyłowych. Alstom uczestniczy także w projekcie budowy bloku węglowego o mocy 800 MW w Elektrowni Północ dla Jana Kulczyka.

Własnie ogłoszono, że Alstom zdobył kontrakt na modernizację łódzkiej elektrociepłowni.

Francuski koncern najbardziej znany jest jednak jako producent pociągów Pendolino, które pod koniec zeszłego roku wzbogaciły tabor PKP Intercity.  

Bitwa o Alstom rozstrzygnięta. Megatransakcję wygrywają Amerykanie
Czytaj także
Polecane galerie