Zagranica coraz częściej inwestuje w Polsce. Najchętniej w Warszawie

Zagranica coraz częściej inwestuje w Polsce. Najchętniej w Warszawie

Fot. Radek Kołakowski/wikimedia (CC0 1.0)

Polskę jako miejsce prowadzenia swojej działalności wybiera coraz więcej inwestorów zagranicznych - wynika z raportu opublikowanego przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Robią to, mimo że - wbrew pozorom - państwo wcale im tego nie ułatwia.

Z analizy wynika, że w pierwszym półroczu zarejestrowano w naszym kraju 3292 spółek z udziałem kapitału zagranicznego.

Analitycy firmy szacują, że jeśli ta tendencja utrzyma się do końca roku, będzie to oznaczać 50-procentowy wzrost w stosunku do roku ubiegłego.

Prawie połowa spółek zagranicznych wybrała na swoją lokalizację województwo mazowieckie. Na kolejnym miejscu znalazło się województwo małopolskie, a trzecie miejsce przypadło województwu dolnośląskiemu. Najwięcej, bo prawie jedna trzecia firm, zarejestrowało się w Warszawie.

Łączny kapitał zakładowy nowo zarejestrowanych spółek to blisko 172 mln złotych. Wśród udziałowców tych spółek przeważają osoby fizyczne. Tylko 1059 inwestorów to inwestorzy instytucjonalni. Co ciekawe, zagraniczny biznes wybiera nasz kraj wcale nie z powodu na mityczne dostępne dla nich ulgi, które nie przysługują polskim przedsiębiorcom.

- Lepsze wsparcie zagranicznych firm to całkowity mit, rozpowszechniany często przez szanowanych ekonomistów, którzy chyba czegoś nie doczytali - mówił ostatnio Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w rozmowie z serwisem money.pl.

Dodał, że niedoszła inwestycja Jaguara w Polsce ujawniła, jak dużo w walce o fabrykę oferowali nasi negocjatorzy.

Jest całkowitym mitem, że istnieją w Polsce jedne warunki dla wspierania przedsiębiorców zagranicznych, a zupełnie inne dla krajowych firm. Szczególne przywileje dla inwestorów skończyły się w latach 90. - mówił Majman.

I wyjaśniał, że te same granty inwestycyjne, te same środki unijne i te same możliwości wejścia do strefy ekonomicznej, gdzie czekają między innymi zwolnienia podatkowe, obowiązują przedsiębiorców i z Polski i z zagranicy.

Zobacz też: Zamówienia publiczne. Zagraniczne firmy zarabiają w Polsce, polskie za granicą nie


Czytaj także
Polecane galerie