Firma z Polski chce zarabiać na kolejowej rewolucji w Afryce. Poznaj historię Plastwil

Firma z Polski chce zarabiać na kolejowej rewolucji w Afryce. Poznaj historię Plastwil

Mała firma z wielkopolskiego miasteczka chce uczestniczyć w afrykańskiej rewolucji kolejowej. Już dziś jest w stanie konkurować z największymi korporacjami o pracowników. Izabella Wałkowska, prezes Plastwil i finalistka konkursu EY Przedsiębiorca Roku, opowiada nam, jak firma z Ujścia zdobyła międzynarodowych kontrahentów i potroiła obroty w ciągu zaledwie kilku lat.

Plastwil dostarcza gotowe części największym producentom AGD i firmom motoryzacyjnym. To właśnie z Ujścia wychodzą części składowe układów silników, fragmenty wykończenia kabin samochodów czy na przykład elementy do pralek, kuchenek i lodówek. Otwierając sprzęt Samsunga, Amiki czy auta Mercedesa, Volvo i Opla, można znaleźć produkty właśnie Plastwilu.

W firmie pracuje ponad 450 osób oraz nieustannie 23 roboty. Wbrew pozorom to imponujący park maszyn. Warto przypomnieć, że średnia polskiej gospodarki to 19 robotów na... 10 tysięcy pracowników. Plastwil ze swoim współczynnikiem robotyzacji wyprzedza zdecydowaną większość krajowych przedsiębiorstw. Zanim jednak firma wrzuciła wyższy bieg, potrzebne były zmiany.

Od 2010 roku rodzinnym biznesem kieruje Izabella Wałkowska, która zastąpiła na stanowisku prezesa mamę - twórcę i zarządzającego spółką przez ostatnie 25 lat. Gdy córka została prezesem, firma miała 19 milionów obrotu i zatrudniała 120 osób. W ciągu kilku lat Wałkowska przeprowadziła reorganizację, rozbudowała produkcję, zdobyła nowych klientów, potroiła obroty oraz podniosła rentowność całego biznesu.

- Od pierwszego dnia w firmie wiedziałam, że mamy dwie przewagi nad konkurencją, które trzeba rozwijać. Po pierwsze mamy duże doświadczenie w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Sami projektowaliśmy formy, mieliśmy duże doświadczenie w precyzyjnych detalach. To było coś, na czym musiałam się skupić. Ale poza tym wiedziałam, że potrzebna firmie jest druga stabilna noga - mówi.

W przypadku Plastwilu tą drugą nogą miała być produkcja mocowań do szyn. Wałkowska zdecydowała, że firma nie może dostarczać tylko pewnych elementów całej konstrukcji. Żeby rozwijać technologię i mieć z niej zysk, przedsiębiorstwo musi samo projektować całe mocowania. Jak postanowiła, tak zrobiła.

- W tej chwili jesteśmy jedyną firmą w Polsce, która produkuje wszystkie elementy niezbędne do bezpiecznego zamontowania szyn. Na pewno na tym się nie zatrzymamy. W pewnym momencie zadałam sobie pytanie, dlaczego nie sprzedawać tego na świat? - mówi.

Po kilku latach przygotowań firma pokazała swoje produkty na międzynarodowych targach. Pierwszy sukces? Zainteresowanie wyraziło ponad 20 krajów, o mocowania pytają firmy z Meksyku, Pakistanu. Plany ekspansji na zagraniczny rynek są na tyle duże, że firma z Ujścia niedawno otworzyła spółkę w Senegalu - stamtąd będzie badać rynek afrykański.

- Interesują nas wszystkie rynki, które planują ogromne inwestycje w infrastrukturę kolejową - tłumaczy Izabella Wałkowska.

I to właśnie tam mają jeździć mocowania z Polski.

Rozwój kontraktów z branżą AGD i stworzenie kompletnego mocowania szyn to nie wszystkie wyzwania, z którymi spotkała się prezes w pierwszych latach pracy.

- Wiedziałam też, że firma musi być dobrze przygotowana do współpracy z dużymi koncernami, a na początku tak nie było. Musiałam zbudować większy zespół, który będzie dla nich partnerem - opowiada.  

Nie było to łatwe. W końcu Plastwil to firma nieduża, na dodatek w nie najlepszym położeniu. Ujście znajduje się koło kilku sporych ośrodków jak Piła, Bydgoszcz czy Poznań. Jak w takim wypadku przekonać pracownika, żeby zamiast dużego miasta wybrał niewielką miejscowość?

- Kreujemy innowacyjność, firma rośnie i mamy ambicje stać się przedsiębiorstwem na skalę globalną. Jeżeli dla kogoś nie jest ważna praca w  korporacji w dużym mieście, tylko te cele, to poczuje się u nas bardzo dobrze. Nie martwię się o powiększanie zespołu. Często spotykam osoby, które są nie tylko profesjonalistami, ale prawdziwymi pasjonatami-wojownikami. Staram się zarazić ich moją wizją i namówić do dołączenia do zespołu. Póki co, udaje się - mówi Izabella Wałkowska.

Ale sukcesu równie dobrze mogłoby nie być, ponieważ w pewnym momencie rodzina zastanawiała się również nad sprzedażą firmy. - W historii każdej rodzinnej firmy jest moment, w którym pierwsze pokolenie właścicieli przechodzi na emeryturę, myśli o odpoczynku - tłumaczy Wałkowska. Tak też było w Plastwilu, z którego odchodziła twórczyni firmy - mama Irena. Kwestia otwartą było, kto zajmie jej miejsce.

Była prawnikiem, jest prezesem

- Rodzice zawsze zachęcali, bym wybrała swoją drogę życiową. Taką, która sprawi, że będę i szczęśliwa, i spełniona. I idąc za ich radą, zdecydowałam się na studia prawnicze. Studia skończyłam, zdałam egzamin adwokacki i doszłam do wniosku, że to nie jest to i chcę zostać przedsiębiorcą - opowiada.

Jak opowiada, jej rozterki zbiegły się właśnie z rozmowami o sukcesji w rodzinie, o tym, czy może zatrudnić kogoś z zewnątrz, czy raczej sprzedać całą firmę. - Ostatecznie stanęło na tym, że podjęłam się wyzwania - mówi. Rodzina zgodnie zdecydowała, że firma ma zostać w ich rękach.

- Nie jest istotne, że pracujemy na prowincji. Nie boję się wyzwań, nie załamuję się, jeśli się nie uda. Spróbowałam przecież dopiero raz - tłumaczyła prezes kilka lat temu dziennikarzom lokalnej gazety z Piły. Wyniki firmy wyraźnie wskazują, że decyzje były trafne.

Jak dodaje Wałkowska, firma rodzinna na zawsze pozostaje już sprawą całej rodziny.

- W rodzinie kwestie firmy przeplatają się ze sprawami prywatnymi, ale ich nie dominują. Wspólnie cieszymy się sukcesami i martwimy problemami. Wspólnie omawiamy istotne zmiany w spółce. Zawsze mogę liczyć na wsparcie i radę rodziców, ale spółką zarządzam samodzielnie, nie mam problemu "kierowania z drugiego fotela" - mówi Wałkowska.

Grupa Wirtualna Polska i serwis Biztok.pl są Partnerem Gali Finałowej konkursu EY "Przedsiębiorca roku". Do polskiego finału zakwalifikowało się 13 przedsiębiorców, sylwetkę każdego z nich będziemy opisywać w serwisie przed Galą, która odbędzie się pod koniec listopada w Warszawie.

Czytaj także
Polecane galerie