Królowa polskiego łososia: od krewetek po ryby za miliard złotych

Królowa polskiego łososia: od krewetek po ryby za miliard złotych

Firma swoją działalność rozpoczęła od przetwórstwa krewetek poławianych u wybrzeży Holandii
i Belgii, które trafiały m.in. na belgijski Dwór Królewski. Dziś Suempol to jedna z największych w Europie firm przetwórstwa łososia - ten rok zamknie przychodami na poziomie 1 mld zł.

Rodzinne przedsiębiorstwo istnieje od 1989 r. W Bielsku Podlaskim firmę zakładało małżeństwo - Urszula i Edward Siecińscy, dwanaście lat temu firmę przejęła ich córka Monika Siecińska-Jaworowska. W rozmowie z nami wspomina, że pierwsze negocjacje prowadziła jeszcze na studiach przy pomocy telefaksu i telefonu komórkowego wyglądającego wówczas jak wielka radiostacja. Mimo iż była daleko od siedziby firmy, cały czas trzymała rękę na pulsie.

- Po zakończeniu studiów rodzice bardzo nalegali, bym wróciła do rodzinnego miasta i pomogła im przy prowadzeniu biznesu. Decyzja nie była trudna, bo od samego początku wspomagałam ich jako tłumacz przy negocjacjach i podpisywaniu nowych kontraktów. W zasadzie dołączyliśmy z mężem w 1997 roku. Ja zajęłam się głównie eksportem, a mój mąż polskim rynkiem. 

Właściwie od początku działalności Suempol postawił na  Europę Zachodnią, gdzie spożycie wędzonego łososia jest dużo większe niż w Polsce. I zaczął przejmować m.in. na niemieckim i francuskim rynku.

Zakupiony w 2010 r. Norfisk Berlin pięciokrotnie zwiększył swoje obroty. Z kolei wykupiony w 2012 roku francuski Marcel Baey, którego historia sięga lat 40. zeszłego stulecia, powoli odzyskuje zaufanie klientów. Jak mówi nam Siecińska, Suempol planuje zainwestować w zakład 28 mln euro, by w ciągu trzech lat osiągnąć obroty na poziomie 60 mln euro.

- Dużo ryzykujemy, ale przy dużym wysiłku i zupełnym zaangażowaniu całego naszego zespołu, potrafimy stworzyć dobrą organizację, która nie ma problemu z konkurowaniem na rynku. Do tej pory w wielu aspektach nam się udało, ale rynki są różne i to czas pokaże jak będzie dalej. Nasza firma osiągnęła w tej chwili pozycję lidera, jeżeli chodzi o niezależną polską firmę w naszym sektorze rybołówstwa, chodzi głównie o produkcję łososia wędzonego. Na skalę europejską znajdujemy się w pierwszej trójce.

Suempol swoją pozycję zawdzięcza zagranicznym klientom - eksportuje 80 proc. swojej produkcji. I chociaż ostatnie dwa lata na rynku europejskim były dość trudne dla producentów łososia, to już bieżący rok przynosi zadowalające prognozy. Z szacunków firmy wynika, że Suempol zamknie bieżący rok z przychodami na poziomie 1 mld zł, natomiast EBITDA wyniesie około 40 mln zł.

Firma zatrudnia obecnie około 1200 osób i jak zaznacza Monika Siecińska-Jaworowska siłą przedsiębiorstwa, zarówno fabryki w Bielsku Podlaskim, jak też Norfisk Wismar i Marcel Baey, są pracownicy.

- Bez nich nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy teraz. To oni są naszym motorem, który to wszystko napędza, dlatego bardzo mocno stawiamy na swój personel i kadrę, która jest bardzo dobrze wykwalifikowana. Aktywnymi właścicielami wciąż są rodzice i to oni mają decydujący głos. Jeżeli chodzi jednak o strategię, budowanie marki, polski rozwój rynku, dywersyfikację rynków oraz eksport, zostałam obdarzona ogromnym zaufaniem i to ja decydowałam w wielu ważnych aspektach. Wśród decyzyjnych osób są również pracownicy, którzy są z nami od 25 lat i mimo iż nie są członkami naszej rodziny, to właśnie tak ich traktujemy.

Firma zamierza rozszerzyć swoją działalność na rynku spożywczym i poszukuje nowych akwizycji. Szczegóły tych planów są dopiero w początkowej fazie i nie udało nam się uzyskać w tej sprawie żadnych konkretnych danych.

Grupa Wirtualna Polska i serwis Biztok.pl są Partnerem Gali Finałowej konkursu EY "Przedsiębiorca roku", która odbędzie się 29 listopada br. Do polskiego finału zakwalifikowało się 14 przedsiębiorców, sylwetkę każdego z nich będziemy opisywać w serwisie przed Galą.

Kto zostanie polskim Przedsiębiorcą Roku? Oto finaliści konkursu EY
Czytaj także
Polecane galerie