Piotr Szewczyk idee z nauki przenosi do biznesu

Piotr Szewczyk idee z nauki przenosi do biznesu

Fot. mat. firmowe

Do biznesu trafił prosto z uczelni. APS Energia, czyli firma współzałożona i kierowana przez Piotra Szewczyka, działa od dwudziestu lat i niedawno osiągnęła kolejny etap rozwoju – zadebiutowała na głównym parkiecie warszawskiej giełdy.

APS Energia jest producentem systemów zasilania dla energetyki, energetyki atomowej, przemysłu naftowo-gazowego, wojska i innych branż. Jej produkty są eksportowane do dwudziestu krajów świata. Piotr Szewczyk założył firmę z kolegami z uczelni, pracując nad doktoratem na Politechnice Warszawskiej. Doktoryzował się w 1998 r. Dzisiaj  uśmiecha się, że do biznesu trafił prosto z uczelni.

- Miałem dwa marzenia: zająć się albo biznesem, albo nauką. Próbowałem się zająć nauką, ale na uczelni płacono za dużo, by umrzeć i za mało, by przeżyć. Zająłem się więc biznesem i tam przenoszę idee z nauki – mówi dr inż. Piotr Szewczyk.

Postawił przed firmą dwa cele: by sprzedawała urządzenia, które będą zabezpieczały rdzenie w elektrowniach atomowych i by weszła na główny parkiet warszawskiej giełdy. Oba cele zostały zrealizowane. Spółka zadebiutowała na GPW na początku października br., natomiast urządzenia do elektrowni atomowych sprzedaje już od kilku lat. Dzisiaj pracują one już na Ukrainie i w Rosji, a APS Energia walczy o kolejne kontrakty w Turcji, na Węgrzech i w Finlandii.

Dlaczego tak mu zależało, by spółka zadebiutowała na GPW?

- To nobilitacja. Poza tym też spore wyzwanie, jeśli chodzi o sprawozdawczość – wyjaśnia Szewczyk. – Teraz w grupie działa siedem spółek, wkrótce będzie ich dziesięć. Wymagania co do sprawozdawczości dają nam dokładny ogląd sytuacji w każdej z nich – dodaje.

Kolejnym krokiem ma być wejście na rynek amerykański. I tam APS Energia chce produkować i sprzedawać urządzenia dla energetyki, nafty i gazu. Jakie mogą być przewagi firmy z Polski na tamtym rynku? Zdaniem Szewczyka szybkość działania i czterokrotnie niższe koszty działalności. Nowe spółki grupy mają też zacząć działać w Dubaju i Turcji.

Prezes spodziewa się, że tegoroczne przychody grupy będą rekordowe. Największe wpływy APS Energia notuje na rynku polskim, rosyjskim, kazachskim i czeskim.

Czytaj także
Polecane galerie