Prezes LGBS: jesteśmy zespołem informatyków do wynajęcia, nie chcemy być korporacją

Prezes LGBS: jesteśmy zespołem informatyków do wynajęcia, nie chcemy być korporacją

Fot. mat. prasowe

Wojciech Wolny, założyciel i prezes spółki LGBS, lubi mówić, że są w IT "krawcem oprogramowania". Gliwicka firma działa poza radarem giełdy, mediów i wielkich korporacji, ale jeśli plany się powiodą, ta sytuacja może się zmienić. 

- Większość rzeczy, które robimy, nie jest raczej ciekawa dla mediów. O, może to będą czytelnicy kojarzyć: robiliśmy zaplecze techniczne dla Muzodajni [internetowy sklep z muzyką, własność Polkomtela] - opowiada Wolny na spotkaniu z dziennikarzami. 

Ma świadomość, że jego firma, działając jako poddostawca dla większych firm IT i tworząc głównie systemy dla firm, ma niewielkie szanse na rozpoznawalną markę. Choć lista klientów udowadnia, że reputację w branży mają: LGBS tworzyło już oprogramowanie dla Airbusa (system logistyczny), Scanii czy Tauronu. 

Ba, dla NASA firma opracowała FileHold, system pozwalający na archiwizację i zarządzanie dokumentacją elektroniczną, używany przy szkoleniu pilotów wahadłowców (oprogramowanie powstało w Gliwicach, ale śląski zespół pracował dla kanadyjskiej firmy, która sprzedała to później w USA). 

Łącznie w kilkunastu krajach firm z Gliwic ma już na koncie ponad 100 kontraktów, eksport to dziś ok. 30 proc. przychodów.

Jak dalej rosnąć? Wolny ma marzenie, by konsolidować polski rynek w formie federacji: przejmować mniejszościowe udziały w niewielkich firmach IT, współpracować i sprzedawać produkty z odpowiednio wyższą marżą. W pewnym stopniu tak właśnie swoją pozycję budowało Asseco, a taki układ prezes LGBS podpatrzył na włoskim rynku, gdzie najwięcej kontraktów zgarnia federacja ponad 50 spółek.

I ten model powoli realizuje - do LGBS dołączyło 15 firm, w tym np. spółka Fild.Net. Przychody wszystkich spółek parasolowych przekroczyły w 2013 r. próg 120 mln zł, a dzięki wchodzeniu do nowych krajów jeszcze się zwiększą.

Jednym z takich krajów jest np. Rumunia, gdzie spółka zamierza otworzyć własny ośrodek, w którym wytwarzałaby oprogramowanie. 

- Względnie niedawno przystąpili do Unii Europejskiej i można zakładać, że ich rynek, jak i rynek zamówień informatycznych będzie się rozwijał podobnie jak w Polsce - mówi Wolny.

Wolny nie ma ambicji, by stać się głównym rozgrywającym w IT. - Jesteśmy zespołem informatyków do wynajęcia, nie chcemy stawać się korporacją - powtarza. Choć jednocześnie inwestuje w rozwijanie własnego oprogramowania - np. do analizy zapisów z monitoringu wideo. 

W przyszłym roku spółka chce zmienić nazwę na Euvic (bo obecna niektórym źle się kojarzy). I być może wejdzie na giełdę. Ale do tego ostatniego kroku Wolny nie jest przekonany. 

- Dziś, bez inwestorów i giełdy, jesteśmy w sytuacji, w której mamy tę przyjemną możliwość popełnienia błędu - mówi.

Dodaje jednak, że tak czy inaczej firma będzie się przygotowywała do debiutu giełdowego. - Istotne jest, by przejść procedury, by być przejrzystym z punktu widzenia klientów, zwłaszcza z zagranicy. Sporo firm zwraca na to uwagę. 

LGBS nie zapomina o korzeniach. Wiosną tego roku głośno było o ogłoszeniu o pracę dla programisty języka Java. LGBS zamieściła je... po śląsku.

"Kej mierzi Ci się we robocie, szef Cie szteruje, robisz w szpetnych technologijach i zastanawiosz się nad zmianom roboty – podź do nos!
Niy chcymy się asić, ale robiymy projekty w cołkij Polsce, Holandii, Vaterlandzie, Sosnowcu, Austrii, Anglii i Stanach. Poradzili my pochytać takich klyintów jak Microsoft, CASA (chopcy od filgrow), Philip Morris (kej kurisz cygarety to wiysz o kogo łazi), Subway (tyn od dobrych sznitkow), TVN, ...., ....., a durś szukomy i niy ma takigo, co bym nom pitnoł."

Grupa Wirtualna Polska i serwis Biztok.pl są Partnerem Gali Finałowej konkursu EY "Przedsiębiorca roku", która odbędzie się 29 listopada br. Do polskiego finału zakwalifikowało się 14 przedsiębiorców, sylwetkę każdego z nich będziemy opisywać w serwisie przed Galą.

Czytaj także
Polecane galerie