Brazylia w budowie. Kraj chce połączyć swoje regiony siatką ponad 4 tys. autostrad

Brazylia w budowie. Kraj chce połączyć swoje regiony siatką ponad 4 tys. autostrad

64 mld dolarów chcą wydać Brazylijczycy na inwestycje w infrastrukturę. Jedna trzecia środków wydana zostanie w ciągu zaledwie trzech najbliższych lat.

Plan przewiduje m.in. budowę ok. 4,3 tys. kilometrów autostrad, a także linii kolejowych, terminali portowych i lotniczych. Władze mają nadzieję na ożywienie wzrostu w sytuacji, gdy przewiduje się spadek PKB Brazylii, pierwszej gospodarki Ameryki Łacińskiej, w tym roku o 1,2 proc. Spełnienie tych prognoz oznaczałoby najgorszy wynik w ciągu 25 lat.

Jeśli na wszystkie przetargi uda się znaleźć chętnych, w latach 2015-2018 zainwestowanych ma zostać prawie 70 mld reali (1 real brazylijski to około 1/3 dolara amerykańskiego). Następnie, od 2019 roku, ma to być ok. 130 mld.

W kontekście prowadzonej przez władze polityki ograniczenia wydatków i deficytu budżetowego stający do przetargów będą mieli mniejszy dostęp do finansowania z banków państwowych i oczekuje się, że środki na inwestycje projektów pozyskają częściowo z prywatnych źródeł.

W komunikacie rządu napisano, że powrót do wzrostu zależy od wysokości inwestycji, a podjęte przez władze kroki "mają na celu poprawienie konkurencyjności wraz z efektywnym transportem produkcji rolnej i zmniejszeniem kosztów logistycznych w przemyśle". Komentatorzy oceniają, że plan ma zwiększyć popularność prezydent Dilmy Rousseff, nadwerężoną przez wysoką inflację i skandal korupcyjny w państwowym koncernie naftowym Petrobras.

Ogłoszony we wtorek plan ma stanowić uzupełnienie programu inwestycji w logistykę ogłoszonego przez rząd w 2012 roku, na kwotę ponad 200 mld reali.

gospodarka, kolej, autostrady, brazylia, budowa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie