Bruksela gani Polskę za warunki prowadzenia biznesu. Jest coraz gorzej

Bruksela gani Polskę za warunki prowadzenia biznesu. Jest coraz gorzej

Fot. mf.gov.pl

Wyniki najnowszego badania Komisji Europejskiej warunków prowadzenia biznesu są dla Polski druzgocące. Drobni przedsiębiorcy mają nad Wisłą trudniej niż w większości krajów unijnych, a co gorsza, najnowsze badanie przyniosło dużo gorsze wyniki niż przed rokiem.

Badanie przeprowadzone przez Brukselę już od sześciu lat obejmuje 66 kryteriów, według których ocenia się warunki prowadzenia biznesu w każdym z krajów członkowskich. W przypadku aż 42 mierników Polska wypadła gorzej niż średnia unijna, a lepiej tylko w 22. W średniej mieścimy się w przypadku dwóch kryteriów.

To dużo gorszy wynik niż uzyskany w poprzedniej edycji badania rok temu, gdy na 70 kryteriów w 36 Polska była lepsza niż średnia unijna, a gorsza w 34.

Prace polskiego rządu na rzecz poprawy warunków działalności MSP przyniosły od 2008 r. niewielkie postępy. Polityka władz w zakresie drobnej przedsiębiorczości nie doprowadziła jak dotąd w Polsce do zapewnienia firmom otoczenia biznesowego, które odpowiadałoby przeciętnym warunkom panującym w UE – piszą cytowani przez "Puls Biznesu" autorzy unijnego raportu.

Z czym małe firmy w Polsce mają według Brukseli największy problem? Przede wszystkim jest to uciążliwa biurokracja.

Przepisy dotyczące eksportu i importu są niejasne i skomplikowane, co powoduje, że załatwienie wszystkich formalności trwa bardzo długo – w przypadku importu jest to 14, a eksportu nawet 17 dni. Tracą na tym same firmy, ale także porty, które często są przez polskich przedsiębiorców omijane na rzecz np. niemieckich.

Polacy gryzą ziemię, by ratować firmy. "Układ zamknięty" może dotknąć każdego

Kolejnym wielkim problemem są podatki – przede wszystkim bardzo skomplikowane i wewnętrznie sprzeczne przepisy dotyczące VAT. Polscy przedsiębiorcy potrzebują na uregulowanie swoich spraw podatkowych potrzebują aż 286 godzin, czyli prawie o 100 godzin więcej, niż wynosi średnia unijna (193 h).

Inne poważne przeszkody dla polskich przedsiębiorców to m.in. skomplikowane procedury przenoszenia własności, brak wsparcia innowacyjności i szlaban na zamówienia publiczne dla małych i średnich firm.

Na szczęście są także pozytywy. Za sukces analitycy Komisji Europejskiej uważają wprowadzenie tzw. "jednego okienka", które realnie ułatwiło zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej, nawet przez internet, choć problemem wciąż jest zakładanie spółek z o.o. Bruksela chwali też deregulację części zawodów.

Co ciekawe, według autorów raportu polski system udzielania licencji i pozwoleń jest mniej uciążliwy niż w większości krajów członkowskich. Pod tym względem Polska jest wyraźnie lepsza niż średnia unijna.

Brytyjczycy zachwalają robienie biznesu w Polsce. Stabilna sytuacja gospodarcza

Badanie Komisji Europejskiej objęło jednak nie tylko instytucje państwowe i obowiązujące przepisy, ale także samych przedsiębiorców, dla których w raporcie znalazło się nieco cierpkich słów. Krytykowani są głównie za bardzo małą chęć wysyłania pracowników na szkolenia – regularnie robi to tylko 22 proc. z nich, a średnio w Unii aż 60 proc. Innym powodem do krytyki jest mała innowacyjność przedsiębiorców i ich niechęć do stosowania nowoczesnych technologii.

Dostało się także polskiemu społeczeństwu, które zostało ocenione jako mało przychylnie nastawione wobec przedsiębiorców. Z drugiej strony Polacy są na tle innych nardów bardziej przedsiębiorczy – podczas gdy średnio w Unii firmę chce zakładać 13,5 proc. obywateli, nad Wisłą aż 17,3 proc.

Czytaj także
Polecane galerie