Chcieli stworzyć 20 tys. miejsc pracy. Bruksela powiedziała "nie"

Chcieli stworzyć 20 tys. miejsc pracy. Bruksela powiedziała "nie"

Fot. Ulf Bodin, lic. CC BY-NC-SA 2.0

Szwecja była zmuszona wycofać się z planu utworzenia specjalnych stref z obniżonymi podatkami dla małych firm w obszarach dotkniętych wysokim, chronicznym bezrobociem. Pomysł spotkał się ze sprzeciwem Komisji Europejskiej.

Jak pisze TheLocal.se, 2011 roku szwedzcy ministrowie finansów, handlu i integracji ogłosili powołanie tzw. stref nowego startu (szw. nystartszoner). Stwierdzili, że istnieją obszary, gdzie bezrobocie jest normą, a wykluczenie społeczne jest dziedziczone z pokolenia na pokolenie.

Jak założyli ministrowie, wywindowanie stopy bezrobocia w tych obszarach do średniej dla całej Szwecji poprzez wprowadzenie stref nowego startu oznaczałoby stworzenie 20 tysięcy nowych miejsc pracy

Komisja Europejska oceniła jednak, że wprowadzenie stref w proponowanej przez szwedzki rząd postaci oznaczałoby złamanie unijnych zasad dotyczących dozwolonej pomocy państwa. Brukselscy urzędnicy zaproponowali wprowadzenie zmian, które dostosowałyby proponowane strefy do unijnego prawa, ale rząd premiera Reinfeldta uznał, że całe przedsięwzięcie straciłoby w takim wypadku sens i projekt wyrzucił do kosza.

Po 8 latach odda władzę, bo... obniżył podatki

W opublikowanym w czwartek komunikacie ministrowie ocenili, że zastosowanie zmian zaproponowanych przez Brukselę oznaczałoby nadmierny wzrost biurokracji dla firm chcących skorzystać ze stref, co oznaczałoby, że projekt nie wypełniłby założonych celów.

To nie byłoby skuteczne narzędzie dla zwiększenia zatrudnienia i pobudzenia przedsiębiorczości – napisano w rządowym komunikacie.

Czytaj także
Polecane galerie