Chiny trzecim na świecie eksporterem broni

Chiny trzecim na świecie eksporterem broni

Fot. Dan/Flickr

Chiny prześcignęły Niemcy i Francję i zostały trzecim największym eksporterem broni na świecie, po USA i Rosji - informuje sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI). W ostatnich czterech latach eksport broni z Chin skoczył aż o 143 proc.

Międzynarodowy handel bronią był szacowany na 100 bilionów dolarów. Jeżeli doliczyć wszystkie powiązane usługi, włączając w to np. wojsko i budowę, to wartość wzrośnie do 120 bilionów dolarów.

Z danych za lata 2010-14 wynika, że Stany Zjednoczone zajmują 31 proc. rynku eksportu broni, a Rosja - 27 proc.

Główni gracze w handlu bronią na świecie
KrajUdział w globalnym eksporcie broni w latach 2010-14
Źródło:SIPRI
USA 31%
Rosja 27%
Chiny 5%
Niemcy 5%
Francja 5%
Wlk.Brytania 4%
Hiszpania 3%
Włochy 3%
Ukraina 3%
Izrael 2%


Daleko za tymi państwami są trzy kolejne kraje: Chiny, Niemcy i Francja, mające po 5 proc. udziału w rynku. Według SIPRI Francja plasowałaby się na trzecim miejscu, gdyby w 2014 roku dostarczyła Rosji okręt desantowy Mistral. Ostatecznie nie zrobiła tego ze względu na zaangażowanie Moskwy w konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy.

Warto zaznaczyć, że niemiecki eksport broni spadł o 43 proc., podczas gdy we Francji spadł o 27 proc. w analizowanym okresie.

Ponad dwie trzecie chińskiej broni trafia do Pakistanu, Bangladeszu i Birmy. W latach 2010-2014 druga co do wielkości gospodarka na świecie eksportowała uzbrojenie do 18 państw afrykańskich.

Jednak mimo dużego skoku Chin w światowych rankingach, jest jeszcze spora luka pomiędzy wielkością eksportu z Państwa Środka i dwóch największych eksporterów, czyli USA i Rosji.

Rosja z kolei dostarcza swą broń głównie Indiom, największemu importerowi broni na świecie; 70 proc. sprowadzanego przez Indie sprzętu pochodzi właśnie z Rosji.

Stany Zjednoczone mają bardziej zróżnicowaną klientelę, a pierwszym odbiorcą amerykańskiej broni jest Korea Płd. z 9-procentowym udziałem. Z kolei Francja sprzedaje swą broń głównie do Maroka (18 proc. eksportu) i Chin (14 proc.). Wysiłki władz w Paryżu, by zwiększyć eksport broni, zostały ukoronowane w lutym, gdy podpisano kontrakt z Egiptem.

Wśród 10 głównych eksporterów największy wzrost sprzedaży w stosunku do poprzednich pięciu lat odnotowały Chiny, a także Ukraina i Rosja, natomiast dostawy z Niemiec i Francji spadły. Pierwsze miejsce wśród importerów zajmują Indie (15 proc. rynku), a za nimi plasują się Arabia Saudyjska i Chiny - po 5 proc.

Według SIPRI wolumen światowego handlu zwiększył się o 16 proc. w stosunku do danych z poprzedniego raportu za lata 2005-2009. Jednak wielkość obrotu bronią na świecie nadal jest o jedną trzecią mniejsza od szczytu osiągniętego na początku lat 80.

eksport, usa, chiny, rosja, handel, broń
Czytaj także
Polecane galerie