Christine Lagarde z MFW nie płaci podatku dochodowego

Christine Lagarde z MFW nie płaci podatku dochodowego

Chirstine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego stwierdziła publicznie, że jedną z przyczyn kryzysu w Grecji są obywatele greccy unikający płacenia podatków. Okazuje się jednak, że sama Lagarde nie płaci podatków od swojej pensji.

Wypowiedź szefowej MFW sugerująca, że winę za obecną sytuację Grecji ponoszą Grecy unikający płacenia podatków wywołała protesty greckich internautów. Jak wkrótce się okazało Christine Lagarde dostało się również za swoistą hipokryzję, ponieważ od jej pensji nie są odprowadzane żadne podatki.

- Pensje, tak jak w większości organizacji międzynarodowych, wyliczane są od razu według niższej stawki netto, po to by zapewnić takie samo wynagrodzenie za tę samą pracę, niezależnie od obywatelstwa – wyjaśniał rzecznik MFW, cytowany przez brytyjski "Telegraph".

Czy jednak pensja Lagarde rzeczywiście jest taka niska, może budzić wątpliwości. Szefowa MFW zarabia rocznie niemal 468 tys. dolarów pensji plus dodatki w wysokości 84 tys. dolarów. Przeliczając to na złotówki wychodzi niecałe 175 tys. zł miesięcznie. Brytyjska gazeta zwraca uwagę, że Lagarde zarabia więcej niż Barack Obama i David Cameron, a obaj od swoich pensji musza jeszcze zapłacić podatek.

Rzecznik MFW podkreślił też, że Christine Lagarde płaci wszystkie należne podatki, wliczając w to podatki lokalne oraz od nieruchomości w Stanach Zjednoczonych i we Francji.

podatki, mfw, pensje, grecja
Czytaj także
Polecane galerie