Drogi wojewódzkie w rękach biznesu

Drogi wojewódzkie w rękach biznesu

Już niebawem drogi na Dolnym Śląsku będą pod nadzorem przedsiębiorców, którzy za ich remont i konserwację będą otrzymywać wynagrodzenie. Projekt będzie realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Do rozdysponowania jest 2300 km dróg wojewódzkich. Umowy będą zawierane na 12 lat - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

- Jeśli miasta nie stać na samodzielne, kompleksowe remonty dróg, to PPP może się tu sprawdzić. Od inwestora prywatnego miasto uzyska kapitał na niezbędne inwestycje drogowe bez zadłużania się. A przedsiębiorca otrzyma gwarancję okresowych, zwykle miesięcznych, płatności - mówi "DGP" Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

W dzienniku czytamy, że jeśli rynek odpowie pozytywnie na oczekiwania zarządu województwa, w następnych latach odbędą się przetargi na kolejne odcinki dróg. Kontrakty obejmą wszystkie drogi wojewódzkie do końca 2014 r.

W przyszłości PPP może okazać się również szansą na budowę autostrad. Tymczasem przedsiębiorcy muszą sprawdzić się na drogach wojewódzkich. Rafał Cieślak porównuje zarządzanie drogami do poligonu doświadczalnego, który pomoże samorządom podjąć decyzje w sprawie budowy dróg w tej formule.

Czytaj także
Polecane galerie