Dwaj prominentni politycy z USA na zlecenie rosyjskiego banku lobbują przeciw sankcjom

Dwaj prominentni politycy z USA na zlecenie rosyjskiego banku lobbują przeciw sankcjom

Gazprombank, finansowe ramię koncernu Gazprom, a zarazem trzeci rosyjski bank pod względem wielkości, wynajął dwóch byłych amerykańskich senatorów, aby lobbowali przeciw sankcjom wymierzonym w Rosję. Bez dyskryminacji: Republikanina i Demokratę.

Jak informuje Reuters, sprawę ujawniła organizacja Center for Public Integrity na podstawie dokumentu złożonego w zeszłym tygodniu w Senacie przez firmę lobbingową Patton Boggs.

Parlamentarna kariera Trenta Lotta trwała 34 lata, do 2007 roku, gdy zrezygnował z funkcji senatora. Lott przez kilka lat pełnił rolę lidera republikańskiej większości w Senacie. Z kolei John Breaux w izbie wyższej amerykańskiego parlamentu federalnego zasiadał przez 18 lat, od 1987 do 2005 r.

Po zakończeniu kariery parlamentarnej, w 2008 r. obaj politycy założyli formę lobbingową Breaux-Lott Leadership Group, która w 2010 r. została przejęta przez Patton Boggs.

Z ujawnionego dokumentu złożonego przez lobbystów w Senacie wynika, że Lott i Breaux mają działać w zakresie prawa bankowego i właściwych regulacji, także sankcji.

Gazprombank jest częścią kontrolowanego przez Kreml koncernu energetycznego Gazprom OAO i należy do rosyjskich instytucji finansowych, które najboleśniej odczuły amerykańskie sankcje wprowadzone w odpowiedzi na działania Rosji na Ukrainie.

Rosja rozpoczęła budowę gazociągu do Chin. "Największy projekt budowlany na świecie".
Czytaj także
Polecane galerie