Fatalne wyniki rosyjskiego giganta naftowego

Fatalne wyniki rosyjskiego giganta naftowego

Fot. RIA Novosti/EAST NEWS

Fatalne wyniki Łukoila za I kwartał. W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2015 r. zysk netto koncernu naftowego spadł aż o 60 proc. w powodu zniżki notowań ropy naftowej i słabych notowań rosyjskiego rubla.

Zysk firmy w I kw. wyniósł 690 mln dolarów wobec 1,73 miliarda dolarów w I kw. 2014 r. - podał rosyjski OAO Łukoil w środę na swojej stronie internetowej.

To bardzo słaby wynik wobec tego, czego oczekiwali analitycy, bo ich prognozy mówiły o zysku na poziomie 1,04 miliarda dolarów.

Zysk Łukoila w I kwartale, chociaż dużo mniejszy niż się spodziewano, i tak można odbierać jako pozytywną dla firmy informację, bo w IV kwartale koncern zanotował stratę.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną ostatnio z powodu oznak, że produkcja ropy w USA spada, bo amerykańscy producenci ropy z łupków zmniejszają jej wydobycie - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 61,07 dolarów, po zwyżce o 93 centy.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 1,16 dolarów do 66,08 dolarów za baryłkę.

Cena baryłki ropy Brent na rynku

Producenci ropy z łupków ograniczyli liczbę działających maszyn o 59 proc. do 642 urządzeń - wynika z danych Baker Hughes Inc. To najmniej od sierpnia 2010 r.

Łukoil wydobywa ropę naftową w Rosji, Azerbejdżanie, Kazachstanie, Egipcie oraz w Iraku. Swoje stacje benzynowe posiada w 11 krajach w Europie i w USA.

Chiny i Rosyjskie surowce:


 

paliwa, wydobycie, cena, ropa naftowa, łukoil
Czytaj także
Polecane galerie