Giełda w Atenach. Zamknięte notowania do końca tygodnia

Giełda w Atenach. Zamknięte notowania do końca tygodnia

W lipcu Grecy na giełdzie już nie zagrają. Zamknięty od 29 czerwca parkiet w Atenach poinformował, że notowania nie ruszą do końca tego tygodnia. Oficjalnym powodem są problemy z siecią komputerową.

We wtorek Europejski Bank Centralny wyraził zgodę na otwarcie ateńskiej giełdy, nie nakładając żadnych ograniczeń na zagranicznych inwestorów, lecz z zastrzeżeniem, że pewne limity muszą obowiązywać inwestorów lokalnych, by uniknąć dalszej ucieczki kapitału.

Zgodnie z planem zaaprobowanym przez EBC lokalni gracze giełdowi będą mogli nabywać akcje, lecz nie mogą w tym celu wyciągać pieniędzy z depozytów w greckich bankach.

O terminie otwarcia parkietu zadecyduje ministerstwo finansów, które wyda też instrukcje dotyczące ograniczeń obrotu giełdowego.

Giełda była nieczynna od końca czerwca, gdy władze w Atenach zdecydowały się również zamknąć banki i wprowadzić kontrolę przepływu kapitału, aby uniknąć załamania systemu bankowego, gdyby klienci masowo zaczęli wypłacać oszczędności.

Banki zostały otwarte 20 lipca, nadal jednak pozostawiono pewne ograniczenia wypłat pieniędzy.

Przedstawiciel giełdy powiedział w poniedziałek, że Grecja nadal potrzebuje nieco czasu na sfinalizowanie pewnych warunków, które umożliwiłyby otwarcie giełdy w zgodzie z opinią EBC.

giełda, notowania, ebc, grecja, zamknięcie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie