Gwiazdowski: 6 mld euro zaj... Cypryjczykom

Gwiazdowski: 6 mld euro zaj... Cypryjczykom

Kolejne godziny i dni upływają, a nie milkną echa decyzji ministrów finansów państw strefy euro i szefowej MFW Christine Lagarde, którzy chcą obciążyć cypryjskie depozyty bankowe jednorazową opłatą. O sprawie piszemy też tutaj...

- Pakiet ?ratunkowy? polega na tym, że prawie 6 mld euro zajebali Cypryjczykom z kont bankowych. Upss... Chciałem oczywiście napisać, że ?opodatkowali?, ale mi się ?wymsknęło? - pisze na swoim blogu ekonomista Robert Gwiazdowski.

- Rozumiem, że kradzież pieniędzy z banków przez rządy - i to jeszcze zagraniczne ? nie podważa zaufania ?inwestorów? do krajów stref euro, a wręcz przeciwnie ? i ?reperkusje? na ?rynkach finansowych? będą jak najbardziej pozytywne - stwierdza także z przekąsem Gwiazdowski.

Ekonomista w całej sprawie dostrzega jednak też pozytywny, polski wątek.

- Duża część naszych rodaków, którzy przez lata praktykowali optymalizację podatkową na Cyprze powinna być wdzięczna Najlepszemu Ministrowi Finansów w Europie Wschodzącej, Który Został Wicepremierem za zmianę umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem. Dzięki temu część z nich zmieniła w zeszłym roku jurysdykcje podatkowe w których prowadzi swoje operacje i już nie ma rachunków w Nikozji. Jak widać ?nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło? - zaznacza Gwiazdowski.

Czytaj także
Polecane galerie