Inflacja szaleje w Wenezueli. Za najniższą płacę kupisz jedzenie tylko na tydzień

Inflacja szaleje w Wenezueli. Za najniższą płacę kupisz jedzenie tylko na tydzień

W sierpniu ceny żywności w Wenezueli wzrosły o 22,2 proc. w porównaniu z lipcem - wynika z raportu organizacji Cenda z siedzibą w Caracas, walczącej o interesy pracowników.

22,2 proc. to najwyższy sierpniowy odczyt inflacji żywnościowej od 20 lat - alarmują autorzy raportu. Niepokojący obraz dopełniają dane dotyczące wzrostu cen jedzenia w lipcu br., kiedy to produkty spożywcze zdrożały o 32,6 proc. w porównaniu z czerwcem.

Raport organizacji Cenda podkreśla, że Wenezuelczycy coraz częściej zaopatrują się w podstawowe artykuły żywnościowe na czarnym rynku. Z wyliczeń autorów publikacji wynika też, że w Wenezueli tzw. najniższa krajowa wystarcza na pokrywanie wydatków z tytułu zakupów spożywczych tylko przez jeden tydzień w miesiącu.

Głęboka recesja, w której pogrążona jest wenezuelska gospodarka, to wynik załamania na światowych rynkach surowcowych - a zwłaszcza spadków cen ropy naftowej, które kraj rządzony przez Nicolása Maduro odczuł szczególnie mocno, jako jeden z największych producentów ropy na świecie.

Według najnowszego raportu World Economic Outlook opublikowanego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, w 2015 r. PKB Wenezueli skurczy się o ok. 10 proc., a inflacja na koniec roku wyniesie 159 proc. Szacunków tych nie sposób skonfrontować z oficjalnymi danymi rządu w Caracas, ponieważ ten ostatni zaprzestał publikacji statystyk dotyczących inflacji w grudniu 2014 r.

Zobacz także: W Wenezueli iPhone kosztuje 48 tys. dolarów


 

inflacja, ceny żywności, wenezuela, nicolás maduro
PAP
Czytaj także
Polecane galerie