Jest koncern w Polsce, który płaci codziennie 6 mln zł podatku

Jest koncern w Polsce, który płaci codziennie 6 mln zł podatku

Fot. materiały KGHM

Temat podatku od wydobycia niektórych kopalin (czyli miedzi i srebra) wraca jak bumerang. Jak podaje "Parkiet", na wniosek posłów PiS na 9 stycznia Komisja Skarbu Państwa wyznaczyła nadzwyczajne posiedzenie. 

To kolejna próba opozycji, by zmusić rząd Donalda Tuska do wycofania się z daniny, jaką musi opłacać od kwietnia 2012 r. KGHM. A koncern płaci sporo - ponad 2 mld zł rocznie, czyli 6 mln zł dziennie. 

- To jest firma, która ma ogromny wpływ na cały region, a słyszymy, że jedna z kopalni KGHM-u nie jest już rentowna, zaś samorządy z Zagłębia Miedziowego mówią o ogromnych stratach jakie spowodował w ich budżetach podatek od niektórych kopalin

- mówił jeszcze w listopadzie poseł Dawid Jackiewicz (PiS), cytowany przez "Rzeczpospolitą"

- Dlatego omówienie tych problemów na posiedzeniu komisji jest konieczne i to szybko – dodawał.

Podstawą opodatkowania jest masa wydobytych surowców (w rudzie lub w koncentracie), kwoty ustalane są osobno dla miedzi (dla jednej tony) oraz srebra (dla jednego kilograma). 

Podatek uchwalono w marcu 2012 r., wszedł w życie miesiąc później. Zgodnie z zapisami ustawy, rząd musi pokazać Sejmowi raport, jak podatek wpłynął na przemysł wydobywczy srebra i miedzi i jak wpłynął na finanse publiczne. 

Jak wpłynął na finanse, to mniej więcej wiadomo. Drugiego takiego płatnika w Polsce nie ma - KGHM odprowadza więcej z CIT niż PKN, PKO BP i Polkomtel razem wzięte.

Top 20: nikt nie płaci w Polsce tyle podatków, co oni. Zobacz, kogo nie ma w rankingu

Czytaj także
Polecane galerie