Kolejna psychologiczna granica przekroczona. Czy Rosja ratuje walutę złotem?

Kolejna psychologiczna granica przekroczona. Czy Rosja ratuje walutę złotem?

Fot. Bullion Vault/Flickr, lic. CC BY-ND 2.0

Dramatyczna, a zarazem beznadziejna walka banku centralnego Rosji ze spadkiem kursu rubla pochłonęła już ok. 100 mld dol. rezerw walutowych tego kraju. Do tej pory nie ruszano rezerw złota, ale upadek rosyjskiej waluty przyspieszył. Część analityków podejrzewa, że na rynek mogła trafić sporą część rezerw tego kruszcu.

W poniedziałek kurs dolara przekroczył granicę 63 rubli, a dzienna deprecjacja rosyjskiej waluty wyniosła 8 proc. – to poziom zupełnie nie do pomyślenia nawet jeszcze kilka tygodni temu. Trwająca od wielu tygodni przecena rosyjskiej waluty spowodowana jest spadkiem cen ropy i zachodnimi sankcjami.

kurs rubla.jpg

 

W cytowanym przez Kitco.com cotygodniowym komunikacie banku centralnego ujawniono, że na dzień 5 grudnia rosyjskie rezerwy były warte 416,2 mld dol., podczas gdy tydzień wcześniej było to 420,5 mld dol. Pojawiły się sugestie, że ma to związek ze sprzedażą złota przez Moskwę.

Część analityków powątpiewa jednak w taki scenariusz. Kitco cytuje ekspertów twierdzących, że Rosja na taki krok - wyprzedaży złota - by się nie odważyła, obawiając się wpływu na ceny kruszcu. Julian Jessop, szef działu surowców w Capital Economics sugeruje, że rezerwy stopniały, bo Rosja pozbywa się obligacji rządowych o niskiej rentowności.

Ropa tanieje, sojusz się łamie. Czy to koniec ery OPEC?

Uncja złota jest obecnie tańsza o ok. 100 dol. niż w sierpniu, gdy wojna gospodarcza Rosji z Zachodem wkraczała w ostrą fazę. Korzystając ze spadających cen, bank centralny Rosji skupował złoto od lipca do października – jego rezerwy zwiększyły się w tym czasie o 74 tony. Jak szacuje World Gold Council, do końca listopada rezerwy tego kruszcu wzrosły o 18,9 ton i osiągnęły poziom 1168,7 ton, co stanowiło jedną dziesiątą ogólnych rezerw banku centralnego. Największy zakup nastąpił we wrześniu, gdy skarbce załadowano 37 tonami złota.

Artykuł aktualizowany: doprecyzowaliśmy, że wyprzedaż złota przez Bank Rosji nie jest potwierdzoną informacją, a jedynie sugestią, że taki fakt mógł zaistnieć. 

Czytaj także
Polecane galerie