Kolejny cios Rosji w Polskę. Moskwa nakłada embargo na polskie sery

Kolejny cios Rosji w Polskę. Moskwa nakłada embargo na polskie sery

Fot. Graeme Maclean/CC BY 2.0./Flickr

Rosyjska służba ochrony praw konsumentów wstrzymuje wwóz serów i produktów serowarskich z Polski.  Komunikat w tej sprawie zamieszczono na stronie urzędu. Napisano w nim, że przyczyną takiej decyzji są naruszenia norm produkcyjnych. 

Według rosyjskich ekspertów, podczas badania produktu "Wesoła biedronka" produkcji polskiej wytwórni mleczarskiej Ostrovia, stwierdzono niezgodność jego składu z rosyjskimi przepisami dotyczącymi produkcji mlecznej.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2014 roku, w odpowiedzi na sankcje gospodarcze nałożone przez UE na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie, Moskwa wprowadziła embargo na import produktów rolno-spożywczych z UE.Jeszcze przed kryzysem ukraińskim Rosja była 5. odbiorcą polskich towarów. Od stycznia do maja 2014 roku polscy producenci wyeksportowali na ten rynek towary warte 2,88 mld euro. Największym rynkiem dla polskich towarów nieustannie pozostają Niemcy (17,4 mld euro). Kolejne miejsca zajmują Wielka Brytania (4,2 mld euro), Czechy (4 mld euro), Francja (3,8 mld euro) i Włochy (3 mld euro).

Eksport artykułów rolno-spożywczych z Polski do Rosji przed embargiem wynosił wówczas 19,5 proc.

Co jeszcze sprzedawaliśmy Rosji?

Rosja stanowi rynek zbytu wielkości 143,3 mln potencjalnych konsumentów. Najmocniej w polskich eksporterów mógłby uderzyć zakaz importu np. maszyn rolniczych i budowlanych czy tworzyw sztucznych. Jak wynika z danych GUS, na rok przed ukraińskim kryzysem i wybuchem wojny ekonomicznej, wartość eksportu kotłów, maszyn i urządzeń mechanicznych na Wschód wyniosła 1,243 mld euro.

Zaraz za nimi uplasowały się maszyny i urządzenia elektryczne (916 mln euro), a później pojazdy nieszynowe i ich części (778 mln euro) oraz tworzywa sztuczne i wytworzone z nich artykuły (406 mln euro).

Owoce i orzechy zajmują piątą pozycję w zestawieniu. Ich ówczesny eksport do Rosji wart był 341 mln euro. Za wschodnią granicę Polska wysyła także kosmetyki, leki, wyroby stalowe oraz meble.

 

Pomnażaj swoje oszczędności - sprawdź najlepsze lokaty na rynku! >>
Czytaj także
Polecane galerie